Araç Nem ve Sıcaklık Takip Sistemi

Araç takip sistemleri klasik olarak araçlarınızı takip etmenize yarayan ve kaç km hızla, hangi rotalardan ve araçlarınızın hangi saatlerde gittiğini gördüğünüz bir sistemdir. Teknoloji geliştikçe araç takip sistemlerine birçok yenilik ilave edilmiştir. Araç takip sistemlerine sektör bazlı olarak bazı özellikler eklenebilmektedir. Eklenen bu özelliklerin bütününe ise araç takip ve filo yönetim sistemi denir.

Araç nem ve sıcaklık sistemi nedir nasıl çalışır?

Araç nem ve sıcaklık takip sistemini basit bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki peynir veya yoğurt firmasısınız ve çabuk bozulabilecek bu ürünleri araçlarınız ile taşıyor ve aynı zamanda bekletebiliyorsunuz. Ürünlerinizin bozulmasını istemiyorsanız, sıcaklık ve nem takibi tam size göre bir sistemdir. Sistem nasıl mı çalışıyor? Öncelikle araçlarınıza kablosuz veya kablolu bir şekilde nem ve sıcaklık sensörleri takılır. Sistem üzerinden araçlarınızın nem ve sıcaklık kontrollerini anlık olarak görebileceğiniz gibi geçmişe dönük raporlama da yapabilirsiniz. Bu arada bu sistemi sadece araçlara entegre edilmez aynı zamanda deponuzun veya üretim yerinizin sıcaklık ve nem kontrollerini de izleyebilirsiniz. Sistem üzerinde takip ettiğinizde yanlış giden bir şeyler varsa hemen müdahale edebilirsiniz. Alınacak bilgi ve sonrasında yapılacak müdahaleler sizi zarardan kurtaracaktır. Deponuzda elektriklerin kesildiğini veya kapıların açık kaldığını düşünün bu sistem ile bunlar sorun olmaktan çıkacaktır. Bu sistem sayesinde deponuzda kontol için birilerini bırakmanıza da gerek yok. Sistem personel avantajı sağladığı gibi sizi olası zararlardan ve zaman kaybından kurtaracaktır. Deponuzda kapıların hangi zamanlarda ne kadar sıklıkla açıldığını da görebilir aynı zamanda raporlama da yapabilirsiniz. Yapılan bu kontroller sonucunda gereksiz kapıların açılıp kapanmasını önleyebilir böylece enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Süt ürünleri depolayan ve satan bir firmaysanız araç takip sistemine entegre olarak sıcaklık ve nem sistemini de kullanmalısınız.

Sıcaklık ve nem sisteminin faydaları nelerdir?

 1. Tedarik edilecek depodaki ürünlerin ve sevkiyata çıkarılmış araçta bulunan ürünlerin sıcaklık ve nem takiplerini anlık olarak ve geçmişe dönük olarak raporlanmasını sağlar.
 2. Açık kalan ve fazla açılan kapıların bildirimi yapılır. Böylelikle enerjiden tasarruf edilir. Ürünlerin bozulması engellenir.
 3. Geçmişe dönük sıcaklık değerleri sistem üzerinden raporlanabilmektedir.
 4. Araç takip sistemin de aracınızın nerede hangi aralıklarda durduğunu görebilir, nem ve sıcaklık sisteminde ise sıcaklık ve nem değerlerini de raporlayabilirsiniz. Böylece birbirine paralel olarak çalışan sistem size zamandan tasarruf sağlar.
 5. Sistem sayesin de gereksiz yakıt masraflarından kurtulursunuz.
 6. İstemediğiniz bir sıcaklık ve nem değeri var ise anında müdahale etme şansınız olur.

Sıcaklık ve nem sistemini hangi araçlar kullanmalıdır?

 • Tavuk ve et sektöründe bulunan firmalar.
 • Dondurulmuş gıda üterim veya dağıtımı yapan firmalar.
 • Soğuk hava depoları.
 • Dondurma firmaları.
 • Unlu mamul üreten ve depolayan firmalar.
 • Yumurta firmaları.
 • Süt ürünleri üreten depolayan veya satan firmalar.

Kısacası sistem nem ve sıcaklık kontrolüne ihtiyacı olan bütün firmalar da kullanılabilmektedir.