Araç Takip Sistemi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

ARAÇ TAKİP SİSTEMİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER NELERDİR?

Özellikle dışarıda birçok aracı olan firmaların, araç takip sistemlerini kullanmasını tavsiye ediyorum. İşi tamamen taşımacılık olan firmalar işlerini takip etmek ve avantaj sağlamak istiyorlarsa, mutlaka sisteme dahil olmalıdırlar. Araçlarınızın nerelerde olduğunu bilmiyorsanız, işinize hakim değilsiniz demektir. İşinize hakim olmak için, araçlarınızı 7/24görebilmeli ve yönetebilmelisiniz. Satış ve pazarlama yapan firmaların geneli zaten sisteme dahil olmuştur. Sisteme dahil olmayan firmalarda, vakit kaybetmeden bir an önce sisteme dahil olarak zamandan, performanstan ve iş kalitesinden avantaj sağlamalıdırlar.

Araç Takip Sistemi Nasıl Monte Edilir?

Araç takip sistemi montajı araçların durumuna göre 25 dakika ile 30 dakika arasında takılmaktadır. Araç farklılıklarına göre montaj süresi değişiklik gösterebilmektedir. Cihaz kablolar vasıtası ile araca monte edilip bağlantıları yapılmaktadır. Cihazlar şarj için gerekli beslemeyi aracın aküsünden almaktadır. Cihaz mutlaka topraklama hattına da bağlanarak data bilgileri alınır. Araç takip sisteminde dikkat edilecek en önemli husus, mutlaka cihazın yetkili bir firmadan alınması ve yetkili kişiler tarafından montajının yapılmasıdır. Firmaları araştırırken mutlaka referansı olan ve bu işi uzun süre boyunca yapmış firmalardan satın alınız. Piyasada ucuz fiyata bu işi yaptığını belirten birçok firma mevcuttur o firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederim.

Araç Takip Sisteminin Çalışması İçin Nelere İhtiyaç Vardır?

  • Araca monte edilen araç takip cihazı
  • Sim kart
  • Server
  • Uydu gps anteni

Araç Takip Sistemi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

İşini kötüye kullanmak isteyen bazı şoförler araç takip sistemini devre dışı bırakmaya çalışabilirler. Fakat bu mümkün değildir. Sebebi ise takip cihazının akü ile bağlantısını kestikten sonra merkeze sinyal göndermesidir. Güç kaynağından çekilen cihaz 15 saat daha içindeki bataryadan dolayı çalışacaktır. Araç takip sistemlerinin hangi alana koyulacağı da net olarak belli değildir. İşini doğru yapmak isteye ve gerçekten firmasını seven çalışanların böyle bir işlem yapabileceğini düşünmüyorum. İşinize değer veriyorsanız yapılmaya çalışılan bu işin etik olmadığını görebilirsiniz.

Araç Takip Sisteminin Çalışma Mantığı Nasıldır?

Sistem aracın bulunduğu noktaya sinyal gönderen bir uydu ağıdır. Bu sayede dünya üzerindeki bir yeri tespit etmesi mümkündür. Uzayda bulunan uydulardan güçlü sinyaller alarak konum bilgisini hemen çıkarabilmektedir. Cihaza gelen veriler ise sistem üzerinden ilgililere sunulmaktadır. Araç takip ve filo yönetim sistemleri aracın hızından, ne kadar çalıştırıldığına ve yanlış kullanımlarına kadar tüm bilgileri firma yetkililerinin hizmetine sunar.

Araç Takip Sistemine Hangi Tür Sensörler Bağlanabilir?

  • Yakıt deposuna bağlanan sensörle mazot hırsızlığının önüne geçilmektedir.
  • Sıcaklık ve nem sensörü ile araç kasasında taşınan ürünlerin hangi derecede olduğunu görebilirsiniz.
  • Araç Kapı sensörü ile kapıların ve kasanın açılıp açılmadığını takip edebilirsiniz.
  • Darbe sensörü ile aracın aldığı darbeleri sistem anında sensör vasıtası ile merkeze bildirir.
  • Patinaj ve yanlış kullanımlarda da araca takılacak ve sistme bilgi aktaracak sensörler mevcuttur.