Yeni Araç Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

Yeni araç almak herkesin hayallerini süsler. Araç veya marka seçimini neye göre yapmak gerekir? Tabi ki ihtiyaca ve bütçeye göre yapmak gerekiyor. İhtiyaç belirlemeden araç alır iseniz ciddi ve beklenmedik problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. En önemli soru aracınızı nerede ve hangi amaçla kullanacağınızdır. Alacağınız aracı iş için mi özel mi kullanacaksınız? Ya da hem iş için hem de özel olarak da kullanabilirsiniz. Alacağınız aracı şehir içi kısa mesafede mi yoksa uzun yolda mı kullanacaksınız. Araçta olmazsa olmaz şartlarınız nedir? Özellik olarak konfor olarak neler bekliyorsunuz?  Araçta istemediğiniz özelliklerde olabilir. İstemediğiniz özellikler fiyatı düşüren bir etmendir. Alacağınız aracı uzun ömürlümü düşünüyorsunuz yoksa kısa süre kullanıp satmayı mı düşünüyorsunuz? Özellikle şirketler araç satın alırken ya da kiralarken ihtiyaçlarını net tespit edip kiralama yapmalıdır. Şirket yetkililerinin araçlardan beklentileri nedir? Yakıtın tasarruflu olması mı? İmaj olarak araçların lüks görünmesi mi?  Buna benzer birçok soruya cevap vererek alım yapılabilir. Şirketler satın aldığı ve kiraladığı araçlara araç takip sistemi taktırırlar. Şirketlerin sistemi taktırmak için birçok sebebi olabilir.

Dışarıda özellikle fazla sayıda aracı mevcut ise kontrol ve yönetim araç takip ve filo yönetim sistemleri ile rahat bir şekilde sağlanır. Araç alırken en önemli kriter aracın ne kadar yakıt yaktığıdır. Özellikle dizel araçlar daha az yakıt masrafı çıkarır. İhtiyaçlar tespit edildikten sonra bütçeye bakarak en iyi modeller seçilebilir. Kullanacağınız araçların modelleri mutlaka öncesinde belirlenmeli ve hangi ihtiyaçlarınız olduğuna bakılarak seçilmelidir. Kullanmayacağınız özelliklere gereksiz yere para harcamamanız gerekmektedir. Araba almaya gitmeden önce isteklerinizi detaylı olarak yazın. Özellikleri yazdığınızda alacağınız aracın bütçesi de aşağı yukarı belli olur. Alacağınız araç otomatik vites mi yoksa normal vitesli mi olacak?  Yakıt türü benzin mi dizel mi olacak? Kullanım şeklinize göre motor hacmi ne olacak? Araçta ki hava yastığı sayısı, kemer adeti , abs gibi güvenlik önlemlerinden hangisi olacak? Hız limitlerinin fazla mı az mı olacak? Alacağınız araç ileri teknolojide mi yoksa normal teknolojide mi olacak? En önemli kriterlerden birisi de aracı satmak istediğiniz zaman piyasası olacak mı? Tüm bu soruları önceden cevaplamanız gerekmektedir. Araç almadan önce internette ve çevrenizden ciddi şekilde araştırma yapabilirsiniz.

Forumlardan kullanıcı yorumlarını okuyabilirsiniz. Araç almadan önce aracın garanti ve bakım süreleri, kasko vergi ve sigorta değerlerini bilmekte çok önemlidir. Özellikle şirketler araç almadan önce tüm maliyetleri çıkarmalıdırlar. Benzin maliyetleri, araç takip sistemi maliyetleri, sigorta maliyetleri mutlaka önceden hesaplanmalıdır. Araç alırken araçların arıza yapmaması çok önemlidir. Kronik sorun olan araçlardan mutlaka uzak durun. Fazla yakıt yakan araçlardan uzak durun. İyi araştırma ve araç seçimi yapmanız dilekleriyle.