Araç Kullanan Personel Nasıl Denetlenir ?

Araç kiralama firmalarının artması ile birlikte şirketler araç kiralamaya ağırlık vermişlerdir. Filo kiralama şirketleri kiralık araçların birçok işlemini karşılamaktadırlar. Dışarıda çalışan, kendi araçları olan veya kiralık araçları olan şirketler personellerini görmedikleri için çözümü araç takip sistemlerinde bulmaktadırlar. İçeride gördükleri personeli dışarıda görmedikleri için kafalarında hep acaba soruları oluşmaktadır. Acaba araçlar düzgün ve zamanında çalışıyor mu? Personel iş dışında araç kullanıyor mu? Buna benzer iş sahiplerinin kafasındaki birçok soruyu araç takip sistemleri cevaplamaktadır. Gerek taşıma işi yapan, gerekse müşteriye gidilerek satış faaliyetlerini gerçekleştiren firmaların mutlaka sistemi kullanması gerekmektedir. Özellikle dışarıda birçok aracı olan firmalar, araçlarına mutlaka araç takip sistemi taktırmalıdır. Sebebi ise araçları fazla olan firmaların belli bir zaman sonra araçlarını denetleyemeyecek olmasıdır. Araçları denetlememin en güzel yolu sistemi kullanmaktır. Peki araç takip sistemleri ne gibi faydalar sağlar. Firmalar için avantajları nelerdir?

Araç Takip Sistemlerinin Personel Denetlemede Faydaları Nelerdir?

  • Sistemin en önemli faydası araçlarınızın anlık olarak ve geçmişe dönük harita üzerinde görmenizdir. Sürekli takip etmenize gerek yok. Geçmişe dönük raporlamalar da yapabilir, araçlarınızın nereye saat kaçta gittiğini görebilirsiniz.
  • Araçlarınızın gerçekten olması gereken yerde mi olduğunu tespit edebilir iş dışı bir durumda personeli hemen uyarabilirsiniz.
  • Araç takip sisteminde araçların rölantide ne kadar çalıştığını görebilir ve personeli uyararak rölanti oranını düşürebilirsiniz. Böylelikle yakıttan ciddi anlamda tasarruf sağlamış olursunuz.
  • Mesai saatinden önce işi bırakan personeli görebilir ve uyarabilirsiniz. Böylelikle performansı ve çalışma süresini arttırabilirsiniz.
  • Araçların gitmesi gereken belirli rotalar çizerek o rotalardan gitmesini isteyebilir ve düzenli takip edebilirsiniz. Bu durumun en önemli avantajı kısa yoldan giden araçlar zaman ve yakıt tasarrufu sağlamaktadır.
  • Araç takip sistemi sensörleri sayesinde araçlarınızın hatalı kullanımları patinaj ve makas atma gibi durumları sisteme bildirilmektedir. Araçlarınız denetlendiğinde masraf ve risk oluşmayacağı için daha uzun ömürlü ve güvende kullanılır.
  • Aşırı hız kazalara neden olmaktadır. Araç takip sisteminde aşırı hız yapıldığı zaman ilgili kişilere iletilmektedir. Personel uyarılarak bundan sonra hız yapmaması sağlanabilir.
  • Araçların bakımları, sigortaları, kaskoları ve kullanacak şoförler sisteme tanımlanacağı için özellikle çok araç bulunan firmalarda karışıklık önlenir ve personeller daha rahat denetlenir.
  • Firma yetkilileri sistem üzerinden araçlarının nerede olduklarına bakarak müşterilerine daha net cevaplar verebilmektedir.

Araç takip sistemleri sayesinde personellerinizi rahat bir şekilde denetleyebilirsiniz. Benzinden zamandan ciddi tasarruflar sağlarsınız. İş verimliliği oluşturur ve daha sistematik bir biçimde çalışırsınız. Sistem sayesinde personel işin gerekliliğine göre çalışacağı için verimlilik artar. Araçlarınızın ne zaman nerede olduğunu bilmek işinize hakimiyeti arttır. Personeller için araç takip sistemleri hiçbir sorun oluşturmaz. Personelin işte olma sebebi işi gerekliliği gibi yapmaktır. İşi gerektiği gibi yapan personel için bir problem yoktur. Denetleme işi savsaklayan ve doğru yapmayan personeller içindir.