Yolda En Çok Karşılaşılan Araç Arızaları

Tedbir almadan yola çıkmak ciddi kazaları beraberinde getirmektedir. Araç bakımları düzenli yapılmaz ise, lastikler bitmişse çok tehlikeli bir durumla karşı karşıyasınız. Aracınız ile seyahat halindeyken araçlarınızda oluşabilecek en küçük arıza bile sizi yolda bırakacaktır. Örneğin araç farının yolda patlaması sorundur, eğer yanınızda bir yedek ampul yok ise yola devam edemezsiniz. Yola devam ettiğiniz takdirde Karşıdan gelen araçlar sizin aracınızı motor sanabilir ve kazalara davetiye çıkarabilir. Genellikle şirket araçlarında araç takip ve filo yönetim sistemi mevcuttur. Sistem araç bakım tarihleri yaklaştıkça yetkilileri uyarır. Seçeceğiniz araç takip sistemi paketinde araçlarınızın hangi parçalarının ne zaman değiştiğini de görebilirsiniz. Böylece firmalar araçlarını daha iyi tanır. Yolda karşılaşılan en sık araç arızaları nelerdir? Hangi tedbirleri almak gerekir. Gelin birlikte inceleyelim.

Yolda en sık karşılaşılan araç arızaları nelerdir?

  • Özellikle akünüzün belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekmektedir. Kontrol edilmezse akü bitebilir. Genellikle akünün çabuk bitmesi aracın çalışmaması durumunda, açık kalan farlar açık kalan elektronikler ve akünün zamanının dolmasından kaynaklanmaktadır. Akünüzü kontrol edin akü dolumu yapan yerler mevcut fakat en mantıklı olanı akünün zamanı geçtiğinde yenisi ile değiştirilmesidir.
  • Araç lastiklerinin düzenli olarak kontrol edilmesi bitmiş ve kabak lastik ile kesinlikle yola çıkılmaması gerekir. Özellikle kış aylarında kışlık veya 4 mevsim lastik kullanılması gerekmektedir. Aracın yedek lastiği bulunmalı ve yedek lastiği de sürekli kontrol edilmelidir. Yola çıkıldığında yedek lastikte sorunlu ise yolda kalma ihtimaliniz yüzde yüzdür. Araç üzerindeki lastikler düzgün değil ise ikisinin patlaması halinde direk yolda kalabilirsiniz. Havası inen lastikler için mutlaka yanınızda pompa bulundurmanız gerekmektedir. Bir diğer önemli uyarı ise yola dikkatli bakılarak gidilmeli cam çivi gibi sivri lastiğe zarar verecek şeylerin üzerinden geçilmemesidir.
  • Araçlarınızın motor ve cam suyunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Her ihtimale karşı aracınızın bağajında mutlaka bidonla su bulundurmalısınız. Yola çıkmadan önce aracınızın motor suyunu kontrol etmelisiniz. Kontrol etmezseniz motor hararet yapar yanabilir araçta yangın çıkabilir. Cam suyu ise çok önemlidir. Aracınızda cam suyu yok ise yollar da çamurlu ise ön görüş acınız düşer ve kapanır. Mutlaka aracınızda cam suyu olmalı ve yedek su bulundurmalısınız. Görüş açısının düşmesi kazalara yol açabilir.
  • En fazla karşılaşılan arızalar genelde motor arızalarıdır. Araçlarınızın düzgün bakımları yapılmıyor ise yolda kalma ihtimalinizi yüksektir. En sık görülen sorun ise aracın ateşleme yapmamasıdır.
  • Farların yanmaması ampullerin patlaması araca hiç elektrik gelmemesi sorunu en sık görülen sorunlardan biridir. Yapmanız gereken yanınızda yedek ampuller taşımaktır. Fakat en önemlisi araç bakımlarının düzenli yaptırılmasıdır.

Firma çalışanları genellikle iş ziyaretleri için seyahat ederler. Araçlar genelde kiralıktır ve araç takip sistemi mevcuttur. Yolda kaldıkları durumda Filo şirketi yeni bir araç gönderir ve eski aracı aldırır. Araç takip sistemi üzerinden ise araçların kaldığı konum adres net olarak tespit edilebilir. Bazı bölgelerde adresi tanımlamak çok zordur. Araç bakımlarınızı ve kontrollerinizi düzenli yapmak sizi yolda bırakmaz. İyi yolculuklar J