Araçlarda Hava Debimetresinin Görevi Nedir?

arac-debimetre-onemiHava debimetresinin görevini açıklayacak olursak, motor tarafından emilen hava miktarını, elektronik kontrol ünitesine bildirmektir. Elektronik kontrol sistemi ne işe yarar? Elektronik kontrol sistemi debimetreden gelen bu bilgileri, en doğru ve uygun karışımı oluşturacak şekilde, yakıt tüketimini azaltmak ve uygun bir yanma oluşturmak için kullanır. Kısacası tüm bu süreçler, yanma odasındaki durumu en verimli ve uygun şekilde ayarlamak amacıyla yapılır. Hava debimetresi kaç çeşittir, dilerseniz buna bir göz atalım. Klasik tip dediğimiz klasik klapeli debimetre, sıcak telli olarak tabir ettiğimiz sıcak telli tip debimetredir. Klasik klapeli debimetre günümüzde artık kullanılmamaktadır, şu anda sıcak tip debimetre kullanıldığı için size bu debimetreden bahsetmek isterim.

Araçlarda debimetre sorunu yaşandığında, aracın çekişinde ciddi sorunlar yaşanabilmektedir. Özellikle şirketler araçlarına Araç takip sistemi taktırmaktadırlar. Şöförlerin araç kullanımlarını düzenli takip etmek için ve araçların yıpranmaması için, mutlaka araç takip sistemi şarttır. Ayrıca sistem vasıtasıyla işinizi sürekli denetleyebilirsiniz. İşinizi kontrol altına almadığınız zaman, ciddi sorunlarla karşılaşırsınız. Araçlarınınız parçaları çok pahalıdır, parçalar pahalı olduğu için araçların çok düzgün kullanılması ve bakımlarının zamanında yapılması gerekir. Araçların iş dışı kullanımını önlemek için, araç takip sistemi şarttır. Sistem sayesinde zamandan ve paradan ciddi tasarruf sağlarsınız.

Araç Takip Sistemi Sayesinde İş Dışı Kullanımların Kontrolü Yapılabilir.

Sıcak hava debimetresine gelecek olursak, aracın önemli parçalarından biridir. Geri akım algılayıcısı, hava demibetresi emme borusunun üzerinde bulunur. Valflerin açılması ve kapanması ile birlikte, hava kütlesinde akımlar oluşur. Sıcak şeritli hava ölçer ise havayı algılar ve bunu elektrik kontrol ünitesine bildirir. Böylelikle motor yanma odasına giren havanın düzenli girişi olur ve hava da ölçülmüş olunur. Araç bakımları çok önemlidir. Araç bakımları ve motor bakımları düzenli yapılmadığı taktirde, araçlarda ciddi sorunlar oluşabilir. Araç parçaları gerçekten çok pahalıdır. Araçlar yanlış kullanıldığı durumlarda ciddi masraflar açabilir. Aracın sıfır olması veya eski olması önemli değildir. Bakımı yapılmayan sıfır araçların yolda kaldığına da, çok şahit oldum. Araç motorunda oluşabilecek en küçük bir arıza bile ciddi masraflara yol açabilir. Araç motoruna dışarıdan bir hava gelir ve bu hava aracın yanma odasına girer, böylece yanma işlevi gerçekleşir. Debimetrenin bu sistem içinde görevi gerçekten çok önemlidir. Yanma işlevi direk aracın gitmesini sağlamaktadır.

Bu işlem olmadığı taktirde veya düzgün çalışmadığı zaman, sorunlar yaşanır ve araç çekişten düşebilir. Araçlar her gün trafik içinde seyir halinde oldukları için, düzgün kullanılmadığı taktirde sizin ve karşı tarafın hayatını tehlikeye atabilir. Araçların motor yağlarını değiştirdiğiniz ve yakıtlarını aldığınız gibi, bakımlarını da ihmal etmemeniz şarttır. Özellikle motorda oluşabilecek arıza başınıza ciddi masraf açacağı gibi, can güvenliğinizi de tehdit etmektedir. Aracınızın motoru ne kadar sağlam olursa ve düzenli bakılırsa, performansı da o kadar artar. Bu arada hava filtresini de belirli aralıklarla, düzenli değiştirmeniz gerekmektedir.