Araçlarda Far Ampülü Nasıl Değiştirilir?

arac-far-degisimAraç sürerken mutlaka bazı problemler yaşanır, önemli olan yaşanan bu problemlerin bir bölümüne hemen müdahale edebilmektir. Araç ile 7/24 sürekli yolculuk yapabilirsiniz, fakat mesai saati bitiminden sonra tamirci bulmak oldukça zorlaşacaktır. Ayrıca uzun yola çıktığınızda aracınızda bir problem meydana geldiğinde, tamirci bulmanız tamamen şans işidir. Bu sebepten dolayı aracın bazı küçük aksamlarına müdahale etmeniz gerekebilir.Aracınızın markasına veya modeline göre, far değişimini mutlaka öğrenmeniz gerekir. Far ampulü değişimi bazı araçlarda çok kolay, bazı araçlarda da çok zordur. Zor olan araçlarda far değiştirmek için bazen tampon veya ön ızgara da sökülebilir. Aracınızın torpidosunda bulunan kullanma kılavuzunu mutlaka bir gözden geçirin.

Araç Takip Sistemi Aracınız İçin Önemlidir.

Ampul un nasıl değişeceğini mutlaka öğrenin ve gerekli malzemeleri tedarik ettikten sonra işe başlayın. Araç ampulünün özellikleri ve şekli nasılsa, yanınızda buna göre yedek ampul bulundurmalısınız. Aksi taktirde ampulu taktığınızda yanmayacaktır ve soketlerle uyuşmazlık yaşanacaktır. Hangi model ve voltajda ampul kullanmanız gerektiğini, aracın kullanma kılavuzundan okuyabilirsiniz. Ampul uyumsuz ise belirli bir süre yanıp bozulabilir ve araca da zarar verebilir. Düşünsenize gece yola çıktınız ve aracınızın ampullerinden birisi patladı. Bu gerçekten çok riskli bir durumdur. Sebebi ise karanlıkta yolda giderken, sizin aracınızı motosiklet sanabilirler.

Bu şekilde yola çıkmak gerçekten çok risklidir. Hem kendi can güvenliğinizi tehlikeye atarsınız, hem de diğer insanların hayatını. Aracınızın ampul değişimini bilirseniz ve yanınızda yedek ampul taşırsanız, hiç sorun yaşamdan ampulü değiştirebilirsiniz. Karanlık ve sapa yollarda önünüzü görerek ilerlemek varken, mutlaka ampul değişimini öğrenin. Akşam araç ampullerinizi yaktıktan sonra, araçtan inerek mutlaka kontrol edin. Aracınızda xenon far mevcutsa ya da yeni takılacaksa, bu işlemlerin oto elektrikçi tarafından yapılması daha sağlıklı olacaktır. Araç farı değiştirecekseniz veya xenon far taktıracaksanız bu işlemi gündüz yaptırmalısınız. Peki far değişimi nasıl yapılır? Farda ampulü tutan klipsler mevcuttur, ampulü tutup yuvasından dikkatli bir şekilde çekerseniz soketlerinde çıkar. Ampul değiştirmek için farlarınızı son 30 dk hiç kullanmamış olmanız daha iyi olur.

Sebebi ampul sıcak olacağından dolayı, elleriniz yanabilir ve işlem zorlaşabilir. Far değişim işleminde motor durdurulmalı ve farlar da kapalı olmalı. Kaputu açtıktan sonra, farın arkasında bulunan plastik kapakları çıkarın. Ampulü soketinden çıkarın, çıkarırken cam kısmından değil alt kısmından müdahale edin. Yeni ampulü aynı şekilde takın, kapağı kapatmadan önce aracın farlarını deneyin, yanıyorsa kapağı kapatabilirsiniz. Özellikle dışarıda aracı olan firmalar, araçlarını araç takip sistemi ile sürekli kontrol etmelidirler. Araçların dikkatli ve düzenli kullanımı çok önemlidir. Araç takip sisteminde hangi aracın parçaları değişmiş, hangi araç hız limitlerini aşıyor, bu bilgiler anlık olarak merkeze iletilmektedir. Ayrıca araç takip ve filo yönetim sistemlerinde her sektöre uygun çözümlerde bulunabilmektedir. Araç farlarını kesinlikle ihmal etmeyiniz. Unutmayın gece yolunuzu aydınlatan ve sizi fark etmelerini sağlayan en önemli sistem aydınlatmadır.