Araçlarda Egzosun Önemi

araclarda-egzos-onemiBinmiş olduğunuz araçlar binlerce farklı parçadan oluşmaktadır. Bu parçaları işlevlerini ve görevlerini tam olarak bilmeyebilirsiniz. Fakat araçlarda öyle bir parça mevcuttur ki ismini herkes bilir, fakat görevini pek fazla kişi bilmez. Araçlarda bulunan egsozdan bahsediyorum. Peki her araçta bulunan egsozun görevi nedir? Araçlarda egsozun görevi sesi azaltarak, ses kirliliğinin önünen geçmektir.Araçlarınızda egsoz olmasaydı, çevrede gürültü kirliliğinden geçilmezdi. Egsozun çalışma prensibi ise, egsoz borusundan susturucuya gelen sesin birbirleri üzerine yansıyarak sesin azaltılmasıdır. Egsozu olmayan bir araç, insan kulağını ciddi şekilde tırmalayacaktır. Sokakta bulunan araçların hiç birinde egsoz olmasaydı, insanlar birbirlerini asla duyamaz hale gelirlerdi.

Araç Takip Sistemi Araç Kontrolü İçin Önemlidir.

Ses dalgaları motorda bulunan egsoz valfleri açıldığında, dışarıya şiddetli bir basınçla çıkmak isterler. Dışarıya atılan yanmış gazlar dışarıya çıkar ve ses dalgaları ile ilerleyip insan kulağına çarpar ve kulak zarında titreşim oluşturur. İnsan kulağına zarar veren frekans ve basınçtaki bu ses dalgalarını engellemek için, araçlara egsoz takılmaktadır. Bazı araçlardaki egzsozlar araç üzerinde çok güzel tasarlanmıştır. Araca tasarımı ile ayrı bir hava katan egsozlar da mevcuttur. Egsozun içi birbirini engelleyen ses dalgaları oluşturacak ve buna yönlendirecek şekillerde tasarlanmıştır. Aslında işin mantığı şöyledir; Motordan çıkan ses dalgaları birçok delik bulunan borudan geçerek dağılır ve dışarı çıkar. Dışarı çıkan ses içeride filtre edilmiş şekilde çıktığı için rahatsız edici bir gürültü olmaz. Paslanmaz çelikten yapılan egsozlar, en düşük ses çıkışı ve en yüksek performans oluşturacak şekilde düzenlenmiştir. Araç motor bölümündeki yanma odasında oluşan gaz, dışarıya ne kadar rahat bir şekilde çıkarsa, yanma odasında biriken gaz o kadar düşük olur ve motorun performansı daha yüksek olur.

Yanma odasına ne kadar fazla temiz hava girerse performans o kadar artmış olur. Araç egsozunun çok kaliteli olması, motor performansını daha iyi konuma getirir. Bazı araçlar çok sessizdir, geldiğini ve yanınızdan geçtiğini bile anlamazsınız, bu o araçların egsozlarının kaliteli olduğunu gösterir. Silindirden gelen yanmış gazlar egzoz manifolduyla susturucuya gider.  Dışarıda aracı olan firmaların araç takiplerini yapmaları çok önemlidir. Araçlarda sürekli oluşacak arızalar, iş dışı kullanımlar, yanlış kullanıcı hataları araç takip sistemi üzerinden takip edilebilir. Özellikle kasislerden hızlı geçip aracın altını sürtme ve egsoz delinmeleri, tamamen kullanımla alakalıdır. Şirketler şöförlerini sistem sayesinde takip ederek, kullanıcı hatalarını anında ve geçmişe dönük raporlamayla görebilirler.

Araç takip ve filo yönetim sisteminin en güzel avantajı ise, verilen kullanıcı ismi ve şifreyle sisteme girip, daha önce araçların nasıl kullanıldığını, hangi parçaların değiştiğini ve kimin kullandığını rahatlıkla görmektir. Böylelikle araçta oluşacak sorunların ve kullanımla alakalı bilgilerin daha detaylı görünmesini sağlayacaktır. Araçla yüksek yerlerden geçerken dikkat edin aracın altına zarar verebilir ve egsozu delebilirsiniz.