Araçlar Neden Çekişten Düşer?

araclar-neden-cekisten-duserTrafikte milyonlarca araç seyir halindedir. Kullanılan araçlarda, belirli aralıklarla sorunlar oluşabilir. Bazen araç kullanırken araç performansı düşebilir, araç çekişi eskisi gibi olmayabilir. Araç çekişten düştüyse, bunun birçok sebebi olabilir. Çekişten düşen araçlar eski performansını yerine getirmediği için, trafikte sorun yaşarsınız. Özellikle araçların bakımlarının düzenli yapılmaması kalitesiz yakıt kullanılması ve yağ değişiminin zamanında yapılmaması, aracı çekişten düşürür.Gaz beyninin gaz ayarı düzgün değilse ve hava ayarında sorun varsa, veya karbüratör hava alıyorsa, araç çekişten düşer. Ateşleme sistemi zamansız ateşleme yapıyorsa avansas düşük demektir, buda çekişi ciddi şekilde etkiler. Gaz beyninde oluşabilecek her türlü sorun veya yırtıklar, aracı çekişten düşürecektir. Aracın her parçası birbirine entegre çalışır, motorda oluşabilecek her türlü sorun aracın çekişten düşmesini sağlar. Lpg li araç kullananlar benzinli motorlara göre, çekişi bir miktar düşürür. Lpg beyni takımının kalitesiz olması da etkiler.

Araç Takip Sistemi Personel Kontrolünde İşinize Yarar.

Araç su eksiltiyor ise ve yağ yakıyorsa hemen müdahale edilmesi gerekir. Müdahale edilmediği takdirde, araç çekişi ciddi anlamda düşmektedir. Bujilerde oluşabilecek sorunlarda da, araç eski performansını sağlamayacaktır, uzun dönemde devam etmesi halinde de motor bozulacaktır. Triger kayışının aşınması ve düzgün dönmemesi de, araçları çekişten düşürür. Depoda gaz olduğu halde motora gaz gitmezse, sorun mevcut demektir. Firmalar araç bakımlarını düzenli yaptırmadığı takdirde, zamandan ve performanstan kayıplar yaşarlar. Kendi araçları olan firmalar bakım işleri ile tamamen, kendileri ilgilenmek zorundadır. Fakat araçlar kiralık ise filo şirketleri bu işle ilgilenirler.

Araçlarınız da oluşan arıza büyük ise, yerine ikame araç gönderirler. Araç kiralama yaptıktan sonra ilk işiniz araç takip sistemi taktırmak olsun. Sistemin size büyük faydası olacaktır. Sektörünüze uygun çözümlerle, hem araçlarınızı ve personelinizi denetlersiniz hem de, işinize hakim olursunuz. Araç takip sistemi sadece personelinizi denetlemek için değil, müşterilerinize bilgi vermek için de önemlidir. Ayrıca araçlarınız doğru kullanıldığı zaman, bu tarz problemler çok fazla yaşanmayacaktır. Belirli kilometrelerde olan araçları takip edip, bakımlarını yaptırtabilirsiniz. Aracın gaz beynine kaloriferden sıcak su az geliyorsa, manifold zarar gördüyseveya araç hararet yapıyorsa, araç çekişten düşer. Karbüratör kelebeğinin hava alması ve lpg beyninin tam ısınmaması da, aracın çekişinin düşmesinde etkili olur.

Yazın kış lastiği kullanılması durumunda ve aracın yükü olağandan fazla olduğu durumlarda veya dik yokuşlarda da ,çekiş düşer. Devirsiz araç kullanımı motora zarar verdiği gibi, aracı bozmakta ve çekişi düşürmektedir. Araçlar ne kadar dikkatli ve düzgün kullanılırsa, ömürleri de o kadar uzun olur. Araç takip sistemi üzerinden denetlendiğini bilen şöförler, araçları daha düzgün kullanacaktır. Araç bakımları can güvenliğiniz için önemli, araçta oluşabilecek sorunları kulak ardı etmeden, servise götürerek baktırınız. Unutmayın küçük bir sorun, büyük problemlere neden olur.