ARAÇLARDA VİTES NEDEN SERTLEŞİR? VİTES HATALARININ SEBEPLERİ E ÇÖZÜMLERİ NELERDİR?

arac-vites-sertlesmeBazen araçta debriyaja tam basıldığı halde, vites değişimleri zor olmakta ve ses çıkarmaktadır. Vitesin düzgün geçmemesi gerçekten çok sinir bozucu bir durumudur. Genellikle sürücüler vites hatalarından dolayı, sık sık servislere giderler. Bunun sebebi ise viteslerin düzgün bir şekilde akarcasına geçmemesidir. Bazı sürücüler özellikle kış aylarında, vites geçişleri zor olduğu için yağlanmasını isterler. Fakat yaz aylarında havanın sıcak olduğu dönemlerde, kış aylarına göre vites geçişleri daha kolay olmaktadır. Sebebi ısınan parçalar daha kolay geçiş sağlamaktadır.

Kış ayında viteslerin zor geçmesinin, yağla hiçbir alakası yoktur. Çok eski olan araçlarda vitesin ağır geçmesi normaldir, fakat yeni araçlarda bu sorunla pek fazla karşılaşılmaz. Vites mekanizmasının ve halatının paslanmaya karşı korunması için, halatın üzerini şeffaf bir malzemeyle kaplamıştır. Şeffaf malzeme, halatın üzerine toz gibi ve buna benzer maddelerin girmesini önler. Tamirciye gittiğinizde şanzıman açılmadığı takdirde, sıkılan yağın vitese ve halata pek bir faydası olmaz. Halat üzerine yağ sıkmak yerine halatı değiştirmek daha doğru bir mantık olacaktır. Çelik halatta oluşacak bir diğer sorun, çeliklerin bazılarının halat üzerinden kopmasıdır.

Araç Takip Sistemi Sayesinde Aracın Nasıl Kullanıldığını Öğrenebilirsiniz.

Bunun çözümü ise halatı değiştirmekten geçer. Bazen de zamanla yıpranan halat kopar, bu durumda halatı değiştirmekten başka çareniz yoktur. Vitesin zor geçmesinin en büyük nedeni, havaların soğuk olmasıdır. Vites geçişinde ses geliyorsa ve vites kolu biraz sert ise, bu durum soğuktandır. Hava veya vites ısındığında şanzıman normale dönecektir, fakat yeni araçlarda bu duruma pek rastlanmaz. Şanzıman yağı diğer yağlardan kalın etkili ve uzun ömürlü olmalıdır. Şanzıman yağına baktırın sorun var ise, yağı mutlaka değiştirin. Aracınızda orijinal ilk fabrika çıkışında olan şanzıman yağını değiştirecekseniz, numarasını öğrenip orijinal şanzıman yağıyla değiştirmelisiniz. Özellikle dışarıda otomobilleri olan firmalar, otomobillerine araç takip sistemi taktırmalıdırlar.

Sebebi  ise, sistem üzerinden araçların hangi bakımlarının yapıldığını ve hangi parçaların değiştiğini görebilmeleridir. Birçok araç olduğu için, bütün araçlara yapılan işlemleri akılda tutmak gerçekten zordur. Bu sebep den dolayı araç takip sistemine önceden yapılmış olan girişleri görerek, buna göre önlemler alınabilmektedir. Bu arada hangi aracın en çok hangi parçası değişmiş ve ne kadar kaza yapmış bilgilerini görebileceğiniz için, araç takip sistemlerinde kullanım ile ilgili, şöförler de uyarılabilmektedir. Havalar sıcak fakat vites geçişleri hala zor ise, vites kolunun altında bulunan vites topuzu yağlanabilir. Bazen yağsız olduğu için, üstten sıkıntı kaynaklanabilir. Bazen aracınızı tamirciye götürdüğünüz zaman, belki vitesinizde sorun yoktur ve küçük bir işlemle halledilebilir, ama tamirci size şanzımanı indireceğini söyleyebilir. Bu gibi durumlarda, aracı birkaç yere göstermek de fayda vardır. Sizden para koparmak için küçük bir işlemle halledilecek bir sorunu, büyük sorunmuş gibi gösterip paranızı almak isteyenler olabilir.