Emniyet Kemeri Takmanın Önemi

Trafikte bir sorun yaşamak istemiyorsanız, kurallara uymalısınız. Trafik kazalarının büyük bir kısmı, kurallara uyulmadığından dolayı meydana gelmektedir. Dikkatsizlikten oluşan kazalar da, azımsanmayacak kadar fazladır. Araç dışı önlemleri alındıktan sonra, mutlaka araç içi önlemleri de almanız gerekmektedir. Araç dışı önlemler lastiklerin durumu, aracın bakımlarının düzenli yapılıp yapılmadığı gibi etkenlerdir. Araç içinde ise emniyet kemeri takmak ve dikkatinizi dağıtacak etkenlerden, uzak durmanız gerekir. Emniyet kemeri takmayı alışkanlık haline dönüştürmeniz gerekir. Arabanızın koltuğuna oturduğunuz anda, elinizi hemen emniyet kemerine götürüp takın. Gideceğiniz yol kısa ve uzun mesafeli olsun hiç fark etmez, emniyet kemerinizi mutlaka takın. Genelde şirketler araç takip sistemleri ile, personellerini denetlerler. Denetlenen personele emniyet kemeri takmak, zorunlu hale getirilmelidir. Her seferinde uyarılarak, kemer takma alışkanlığı kazandırılmalıdır. Birçok insanın yaşamını kaybetmesine neden olan kazaların büyük bir kısmında, emniyet kemeri kurtarıcı oluyor. Emniyet kemeri kullanmayan kişiler ise, sakat kalma ve ölüm riski ile karşı karşıyadır. Türkiye de trafik kazalarında, camdan dışarı fırlayıp hayatını kaybedenlerin büyük bir kısmı, emniyet kemeri takmayanlardır. Sürücüler emniyet kemeri kullanmadıkları için, çarpmanın etkisi ile savrulup, kafalarını ciddi bir şekilde çarpabilirler. Ya da camdan dışarıya ani bir şekilde fırlayabilirler. Sürücü sadece kendisi değil, yanındakilere de emniyet kemeri taktırmalıdır. Araç da can güvenliğini sağlamak için, emniyet kemeri şarttır.

Ülkemizde emniyet kemeri kullanımı ile ilgili, birçok yanlış düşünce vardır. Bu düşünceleri birlikte inceleyelim. Genellikle kısa süreli yolculuklarda sürücüler, kemer takmazlar. Kazanın ne zaman nereden geleceği, hiç belli olmaz. Bu sebepten dolayı araba ile bakkala bile gitseniz, mutlaka emniyet kemeri takın. ‘’Ben muhteşem bir sürücüyüm,’’ kaza yapma ihtimalim yok düşüncesini de sık sık duymaktayız. ‘’Siz ne kadar iyi sürücü olursanız olun,’’ karşınızdaki sürücüler de size çarpabilir. İyi veya kötü sürücü farketmez, emniyet kemeri herkes içindir. Bu arada emniyet kemeri takmamak suçtur. Trafik kanunlarında cezai yaptırımı vardır. Bazı sürücüler kaza anında, emniyet kemerinin açılmamasından korkarlar. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Kemer bez olduğu için, makasla rahatlıkla kesilebilir. Hızınız az iken, emniyet kemeri takmaya gerek yok düşüncesi de yanlıştır. Başka hızlı gelen bir araç sizin aracınıza vurduğu zaman, aynı etkiyi yaşatır. Emniyet kemeri kullanmak çarpma etkisini düşürür ve sarsıntınızı azaltır. Çarpma etkisi vücudunuzun tüm noktasına yayılır. Araçtan fırlama riskiniz ortadan kalkar. Vücudun hassas yerlerinin çarpmasına, engel olur. Küçük ve ciddi yaralanmaların önüne geçer. Araç takip sistemlerinde, araçlarınızın hız yapıp yapmadığını izleyebilirsiniz. Hız yapan araçları uyarabilirsiniz. Ayrıca sensörler vasıtası ile patinaj atan, savrulan araçlar araç takip sistemi ile size raporlanır. Sürücülerinin kontağı çalıştırdığında haberiniz olur ve onları emniyet kemeri konusunda uyarabilirsiniz. Emniyet kemeri hayat kurtarır.

One thought on “Emniyet Kemeri Takmanın Önemi

  1. Teşekkürler çok güzel bir paylaşım olmuş. İnşallah emniyet kemeri herkes tarafından kullanılır artık. Günümüzde ki kazalarda bu sebepten dolayı ölüm de çok.

Comments are closed.