Araç Boya Koruma Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Araç kaportası üzerindeki boyalar, belirli zaman geçtikten sonra ya da üzerine kimyasal maddeler sıçradıktan sonra sararır ve çirkin gözükür.  Sıfır araç ya da ikinci el araç olsun hiç fark etmez araç fabrikadan çıktıktan sonra dış etkenlere maruz kalarak çirkin bir görüntü oluşturur. Boyası çirkin görünen araçla kim gezmek ister ki? Herkes aracının temiz güzel ve […]

Araç Takip Sistemi ve Sıkça Sorulan Sorular

araç takip ve sıkça sorulan sorularAraç takip sistemi nasıl çalışır?

Araç takip cihazı içinde gps uydusu üzerinden konum bilgisi alan bir kart mevcuttur. Bu kart aracın ve kişinin nerede olduğunu anlık olarak merkeze iletir. Merkez üzerinden ise sistemi kullanan kullanıcılar araçlarının nerede olduğunu görebilirler.

Araç takip sisteminde araçlar nereden izlenir?

Cep telefonu, Bilgisayar ve tabletlerinizden size verilen kullanıcı adı ve kullanıcı kodu ile rahatlıkla araçlarınızı izleyebilirsiniz.

Araç takip sistemleri nerelerde kullanılır?

Dışarıda araçları bulunan firmalar, Belediyeler, kamu kurumları, Lojistik firmaları, Araç kiralama şirketleri, kargo ve kurye firmaları, Otobüs firmaları, kamyon firmaları, satış yapan firmalar ve daha birçok firmada kullanılabilmektedir.

Araç takip sisteminde sadece araçlar mı takip edilir?

Araç takip sistemi sadece araçları takip etmek için kullanılmaz. Araçların nerede olduğunu görmekten ziyade, raporlama sistemleri sayesinde araçların gün içinde kaç km yaptığı, kaç kez kontak yapıldığı, rölantide ne kadar kaldığını, araç yakıt kontrolü, aracın hızlı gidip gitmediği ve düzgün kullanıp kullanılmadığı da takip edilebilir.

Araç takip sistemleri aracın neresine monte edilir?

Araç takip sistemleri araçların istenilen noktalarına monte edilebilir. Sadece araç takip sisteminin üzerinde herhangi bir metal veya çekimi yavaşlatacak bir parçanın bulunmaması gerekir. Genelde araçların ön torpidolarına rahatlıkla monte edilebilir.

Araç takip sistemine müdahale edilebilir mi?

Kötü niyetli kişiler tarafından araç takip sistemlerinin yeri tespit edilebilir. Cihazın elektriği kesilse dahi bataryalı olduğu için hemen kesintiye uğramaz ve çalışmaya devam eder. Cihaz yerinden çıkarılmadığı sürece bir problem yaşanmaz.

Aracın bulunduğu yerde şebeke yoksa bilgi alınabilir mi?

Cihaz şebeke olmayan yerlerde uydudan alınan bilgileri hafızada tutabilir ve daha sonra şebeke geldiğinde oluşan bilgileri merkeze gönderir.

Araç takip sistemi ne gibi avantajlar sağlar?

Sistemi en önemli avantajı iş dışında gereksiz araç kullanımlarını önlemektir. İş dışı araç kullanımları önlendiği için yakıt tasarrufu sağlanır. Mesai saatlerinde iş dışı yerler gidilmez ve performans avantajı sağlanır. Araçların çok fazla rölantide beklemesi önlenerek ciddi yakıt tasarrufu sağlanabilir. Sürücülerin aşırı hız yapması durumunda sistem hemen ilgili yetkililere bilgi verir. Yetkililer şoförleri hemen uyararak olası kaza risklerini ortadan kaldırır. Kaza durumlarında araçlar zarar görür ve şoförler can kaybı yaşar. Sistem araç kazalarını azaltır ve sıfıra kadar indirebilir. Araçların düzgün kullanılmaması araçlara takılan sensörler sayesinde merkeze bildirilir. Böylelikle araçlar daha dikkatli kullanıldığı için araç bakım maliyetleri minumuma indirilmiş olunur. Araç takip sistemleri her sektöre göre şekillendirilebilmektedir. Filo yönetim sistemleri olan araçlarda sektörün durumuna göre araçlara rota ve duraklar çizilebilir. Çizilen rota dışında gidildiğinde ve farklı yerlerde durulduğunda sistem hemen uyarı verir. Zamandan, paradan, performansdan tasarruf etmek ve işinizi her yerden takip etmek için sizde araç takip sistemi kullanabilirsiniz.