Lpg’li Araç Kullanılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

arac-lpg-kullanimLpg nin benzin ve mazota göre daha ucuz ve ekonomik olması nedeniyle, birçok araç sahibi tercihlerini Lpg den yana kullanmıştır. Lpg sadece benzinli araca taktırılabilmekte. Lpg fiyatı ugun, fakat tehlike açısından diğer yakıt türlerine göre yanlış kullanımlarda biraz daha tehlikeli olabilir. Bu nedenle aracınıza Lpg taktıracaksanız, işin ehli kişiler tarafından takılması ve bütün sertifikalarının tam olmasına dikkat edin. Lpg sistemi aslında doğru bir şekilde takıldığında, herhangi bir problem yaşanmaz ve güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Lpg güvenliği taktırdığınız markaya bağlı, zaten Lpg güvenli olmasaydı sigorta şirketleri lpg li araçları sigorta kapsamı dışında bırakabilirdi. Doğru montaj durumunda Lpg gerçekten çok güvenlidir. Fakat doğru montaj ve kalitesiz cihazlar kullanıldığında, çok riskli olabilir. Lpg sisteminin eğitimli sertifikası olan ustalar tarafında monte edilmesi durumunda, içiniz rahat bir şekilde aracınızı sürebilirsiniz. Lpg sistemi montajı yapılırken, uygun malzeme kullanılmalı ve parçalar güvenli yerlere monte edilmeli. Yakıt boruları kesinlikle egzoz borularının uzağından geçirilmeli ve montaj sonunda kaçak testi yapılmalıdır. Oto gazlar için kullanılan yakıt tankları, diğer yakıt tanklarına göre daha güçlü yapılır ve yüksek ısıya dayanıklıdır. Bu tanklar özel saclarda imal edilmekte ve darbelere karşı dayanıklılık göstermekte. Oto gaz tankları üretildikten sonra, kaynak yerlerinin özel bir cihazla röntgenleri çekilir ve çeşitli testlere tabi tutulur. Fabrikadan çıkarılmadan patlama, açılma, yarılma testleri yapılır ve sonrasında satışa sunulur. Lpg tanklarının üzerine bağlanan şamandıra, tankta bulunan lpg giriş ve çıkışını kontrol eder.

Araç Takip Sistemleri Sayesinde Araçlarınız Düzenli Kullanılır.

Yeni tanklarda ilave bir valf ve tanka giren ve çıkan gazın iletim hattını açıp kapatmak için, bir vana da mevcuttur. Bu vana oluşabilecek bir kaza ve yangın durumunda giren ve çıkan gazın, iletim hattını kapatmaya yarar. Araca arkadan çarpma gibi durumlarda sistem devreye girerek, gaz çıkışını tamamen keser ve kullanıcı emniyeti sağlanır. Lpg tankı %80 den fazla doldurulmamaya ayarlanmış durumdadır. Bazı kişiler Lpg dolum sırasında daha fazla yakıt alınması için tankı sallayabilir, bu durum tankın ayarını bozacağı için çok riskli bir durumdur. Bakır borunun kopması durumunda kaçak akım valfi Lpg akışını otomatik olarak keser. Lpg’li araçlarda yangın tehlikesi benzine göre daha azdır. Son dönemlerde araç firmalarının lpg üreteceği de söylenmekte.

Özellikle bazı firmalar araçlarını toplu olarak lpg’ye geçirmekte. Araçlarında araç takip sistemi olan firmalar bu sayede yakıt maliyetlerini yarı yarıya düşürebilir. Lpg maliyeti düşük olduğu için ve araç takip ve filo yönetim sistemiyle iş dışı kullanımların önüne geçileceği için, ciddi tasarruflar sağlanır. Lpg li aracınız varsa aracınızda çıkan egzoz gazlarını uzun süre solumayın ve aracınızı kapalı olan hava sirkülasyonu olmayan yerlerde uzun süre bırakmayın. Gaz kokusu hissettiğinizde aracınızı hemen durdurun. Risk kullanımla eşdeğerdir. Bu arada araç takip sistemlerinde araçlarınızın düzenli kullanılıp kullanılmadığını da görebilirsiniz. Lpg ve sistem sayesinde ciddi tasarruf sağlayacaksınız.