Benzinli Araç Mı Dizel Araç Mı Kiralamak Doğrudur?

arac-benzin-mi-dizel-miBenzinin fiyatının pahalı olmasında dolayı ve her geçen gün fiyatının yükselmesi insanları alternatif aramaya itmiştir. Birçok insan benzinli araçları çok yakıyor diye, araçlarına lpg sıralı otogaz sistemleri taktırmıştır. Hal böyle olunca araç kiralarken veya satarken, yakıt araç almada en önemli etkenlerden biri haline geldi.  Özellikle araç alırken veya kiralarken önünüzde 2 seçeneğiniz var, bunlardan ilki benzinli diğeri de dizel seçeneğidir. Son zamanlarda duyduğuma göre bazı otomobil firmaları direk fabrika çıkışlı olarak lpgli araç üretecekmiş. Bence ülkemizde lpg li araç kullananların sayısı da azımsanmayacak kadar fazla. Akıllara şu sorunun geldiğini şimdiden duyar gibiyim. Benzinli araç ile dizel araç arasında ne kadar fiyat farkı var. Biliyorsunuz ki dizel araçlar benzinli araçlara göre fiyat olarak daha pahalıdır.

Yakıt Tasarrufu İçin Araç Takip Sistemi Taktırın.

Hem kiralarken hem satın alırken, bu farkı rahatlıkla görebilirsiniz. Bayramın ve tatilin yaklaşması ile birlikte insanlar kiralık araçlara akın etmeye başladı. Araç kiralarken uzun yol yapacaklara dizel araçları tavsiye ediyorum. Yakıt olarak dizel fiyatı benzinden daha ucuz ve benzinli araca göre daha az masrafınız olur. Fakat bu durum her zaman böyle değildir. Bazen benzinli araç kiralamak dizel araçtan daha mantıklı ve avantajlı olabilir. Özellikle şirketler toplu araç kiralayacakları zaman dizel ve benzinli seçenekleri sunulur ve her zaman benzinli araç kiralama fiyatı daha ucuzdur. Bu durumda ne kadar km yapacağınızı önceden belirleyip benzinli araç seçeneğinden de yararlanabilirsiniz. Özellikle bayramda tatile çıkacaklar ve tatilde araba kiralayacaklar için, kiralayacakları araçların motor hacimlerine ne kadar yakıt yaktıklarına göre bir hesaplama yapabilirler.

Bir araç kiralamadan veya satın aladan önce yakıt konusunu aracın yakıt tüketimini mutlaka araştırmalısınız. Dizel benzinden daha katı bir yakıt ve fiyat olarak da daha ucuz bu da benzinli araca göre yakıt avantajı sağlıyor. Fakat sunu da dikkate almalısınız, dizel motorlar benzinli motorlara göre daha pahalı. Oluşabilecek motor arızasında parça değişimleri benzinli motorlara göre daha pahalı olacaktır. Performans olarak bakacak olursak, benzinli araçlar dizel araçlara göre daha yüksek performansta. Şirketler toplu araç kiraladıklarında, araçlarına yakıtmatik ve sonrasında araç takip sistemi taktırırlar. Yakıtmatik sisteminde yakıt anlaşması yapıldığı için daha avantajlı olarak alınır. Araç takip sisteminde ise araç denetlendiği için ve iş dışı kullanımlar önlendiği için, yakıttan tasarruf sağlanır.

Böylece şirketlerin yakıt masraflarından ciddi tasarrufları olur. Sadece yakıt için mi araç takip sistemi gerekli? Hayır aracın doğru kullanılmasının kontrolü ve müşterilerinize düzenli bilgiler vermek ve işinizi kontrol etmek içinde, sistemi kullanabilirsiniz. Ayrıca her firmaya özgü farklı alternatifler sunan sistemin avantajları saymakla bitmez. Araç seçiminizi yaparken yakıt konusuna mutlaka dikkat edin ve ciddi bir araştırmadan sonra satın alın ya da kiralayın.