Riskli ve Kapalı Yollar Nasıl Tespit Edilir ?

riskli-yol-arac-takipÖzellikle sürekli araba süren sürücüler evden çıkmadan önce mutlaka haberlerden, radyodan veya internet uygulamalarından yol durumunu öğrenip yola çıkmalıdırlar. Özellikle uzun yola çıkacak sürücüler, karayollarını telefonla arayarak veya internet sitesi üzerinden kapalı yolları öğrenmelidirler. Tüm bunların dışında sürücüler için hava şartları da önemlidir. Hava şartlarının çok sert olduğu zamanlarda bazı yollar kapanabilir ve kazalar olabilir. Bu sebep den dolayı yola çıkmadan önce mutlaka öncesinde bilgi alıp çıkmalısınız. Genellikle şehirler arası yük veya yolcu taşımacılığı yapan firmalar sürücülerini sürekli denetlemelidirler. Şehirler arası araçları olan firmalar mutlaka araç takip sistemi kullanmalıdırlar. Yola çıkılacak zamanlar önceden belirlenmeli ve hava durumuna bakılmalıdır. Karayollarından kapalı ve riskli yolların bilgisi öncesinde mutlaka alınmalıdır.

Yol risk değerlendirme sistemi nedir nasıl çalışır?

Araç takip sistemlerini birçok şirket araçları için kullanmaktadır. Böylelikle zamandan ve paradan tasarruf sağlanmaktadır. Araç takip sistemi dışında yol risk değerlendirme sistemini de işinizin durumuna göre dahil edebilirsiniz. Yol risk değerlendirme sistemi araçlarınızın geçtiği yolların hız limitlerini, paralı yol parasız yol gibi yol tiplerini ve kara taşımacılığında bulunan yolların risk durumlarını aktif olarak gösteren bir sistemdir. Türkiye de bulunan bütün illerin, cadde ve sokaklarını harita üzerinden görebileceğiniz ve risk durumlarını öğrenebileceğiniz bir sistemdir. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, bütün yolların güvenli olup olmadığını risklerini ve yol tiplerini görebilirsiniz. Firmada bulunan yetkili kişiler sistem üzerinden tüm şoförlerinin hız limitlerine uyup uymadıklarını kontrol edebilir. Yetkili kişiler sürücülerinin kötü araç kullanımlarını, araçların savrulmalarını rapor halinde isteyebilecekleri gibi cep telefonlarına mesaj olarak da gönderilebilmektedir. Firma yetkilileri için en önemli avantaj yol güzergahında araçlar hız limitlerini aşıp ceza ödediyse ya da araçları aynı noktalarda kaydıysa şoförleri sürekli uyarabilmektedirler. Böylelikle aynı hatalar sürekli tekrarlanmamış olur.

Yol risk değerlendirme sisteminin faydaları nelerdir?

  • Araç sahiplerine veya ilgili kişilere verilecek kullanıcı adı ve şifre ile tüm ihlal raporlarını görebileceklerdir.
  • Sistemin en güzel özelliklerinden biri otoyol hız limitlerinin sisteme tanımlanmış olmasıdır. Bu sayede firma ve şoförler trafik cezalarından kurtulmuş olurlar ve can güvenliği sağlarlar.
  • Araç sahipleri isterlerse önceki tecrübelerine dayanarak harita üzerinde riskli bölgeleri işaretleyebilirler ve hız limitleri tanımlaması da yapabilirler.
  • Sistem üzerinde yol çeşitlerini görebilirsiniz. Şoförlerinize ona göre rota çizerek istemediğiniz yollardan gitmemelerini sağlarsınız.
  • Sistem sayesinde sürücülerin hatalı araç kullanımı azalır ve yol güvenliği sağlanmış olunur.

Yol risk değerlendirme sistemini hangi firmalar kullanabilir?

  • Akaryakıt taşıyan firmalar
  • Kimyasal malzeme taşıyan firmalar
  • Şehirler arası yolcu taşıyan firmalar
  • Şehirler arası yük taşımacılığı yapan firmalar
  • Şehirler arası seyahat eden şirketler

Ne iş yaparsanız yapın öncelikle güvenlik gelmektedir. Türkiye de en çok vatandaşımızı trafik kazaları yüzünden kaybetmekteyiz. Kurallara uymak ve denetleme mekanizmasını çalıştırmak birçok vatandaşımızın hayatını kurtarabilir.