Araç Aküleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

aku1Trafikte birçok araç var, fakat insanlar araçlarını ne kadar tanıyor? Şoförlerin bir kısmı yolda kaldıkları zaman araçlarında ne gibi bir problem olduğunu bile bilmezler. Bazen durum daha da vahimdir. Birçok kişi patlayan ve havası inen lastiklerini bile değiştiremezler. Araçlarınızla yola çıkarken mutlaka araçlarınız bakımlı olmalıdır. Araçlarınızda bulunan Akü aracınızın en önemli parçalarından biridir. Akü olmadığı takdirde aracınızı çalıştıramazsınız. Araçlarınızın marşı basmaz, farları çalışmaz, radyosu çalışmaz kısacası aracınız çalışmaz. Araçların akü ve genel bakımların geldiğini, araç takip ve filo yönetim sistemi kullanıyorsanız sistem üzerinden takip edebilirsiniz.

Akü Nedir?

Marş motoruna elektrik sağlamak, araç çalışmadığında kullanılan alıcılara akım gönderme ve motorların zarar görmesini önlemektir. Akünün elektrik üretebilmesi için, içinde bulunması gereken birçok kimyasal maddeye ihtiyacı vardır. Bu kimyasal maddeler demir, kadmiyum, lityum ve nikeldir. Araçların kalbi sayılabilecek akülerin dolu olması ve belirli sürelerde yenilenmesi gerekmektedir. Akü ile ilgili sıkıntı yaşadığınızda yolda kalabilirsiniz. Genellikle benzini biten araçlar yolda kaldıklarında yakınlarda benzin istasyonu olur, fakat akü ustası bulmak benzinciden çok daha fazla zordur. Aracınızda takviye kabloları mevcut ise yoldan geçen araçları durdurarak aküye takviye yapabilirsiniz. Özellikle şirketlerde dışarıda araç kullanan personeller mevcuttur. Personeller araç marşına çok faza bastıkları için akü bitebilir. Araç takip ve filo yönetim sistemi kullanıyorsanız, aracınızda kaç kez marşa basıldığını görebilirsiniz. Personeli bilinçlendirerek tasarruf sağlayabilirsiniz.

Akü hakkında bilinmesi gerekenler?

Akü kontrolü yapacağınız zaman ilk bakmanız gereken şey akünün suyunun eksik olmamasıdır. Su seviyesi aküde bulunan plaka seviyesinin altında olmaması gerekir. Özellikle yaz aylarında sıcakların fazla olduğu günlerde buharlaşmadan dolayı su seviyesi düşebilir. Eski tip aküler genellikle titreşimlerden etkilenir ve aşırı sıcaklarda direnç gösteremez. Jel akü kullanırsanız jel aküler titreşimlere ve aşırı sıcaklara dayanıklıdır. Fiyatları normal akülere göre yüksek olsa da hem daha güvenli hem de daha uzun ömürlüdür. Jel aküler aynı zamanda araç performansınızın yükselmesine sebep olur. Sürekli akü değiştirmediğiniz için ve performans arttığı için ekonomik olarak tasarruf sağlarsınız. Araçlarınızın bakımlarını yaptırırken servislerden mutlaka akünüze bakmanızı da rica ediniz. Filo kiralama hizmeti veren firmalar genelde kendi araçlarının bakımlarını yetkili servislere yaptırırlar. Filo kiralama firmaları araç takip sisteminden araçlarınızın lastik değişimine kadar birçok şeyi üstlenirler. Araç bakımı içinde akünün kontrolü de vardır. Akülerden uzun performans elde etmek istiyorsanız mutlaka periyodik olarak bakımlarını yapmalısınız. Akü kutup başlarının oksitlenmemesi için mutlaka bir plastikle kaplamalısınız. Genellikle bu yeni akülerde ve yeni alınan araçlarda mevcuttur. Akü oksitlendiği zaman düzgün çalışmaz ve sizi yolda bırakır. Doğru aküyü kullanmamak ve bakımı yapılmamış bir akü sizi yolda bırakabilir.