Hazır Beton Planlama ve Araç Takip Sistemi

beton-planlama-arac-takipAraç takip sistemleri sadece araçları takip etmek için değil, her sektöre ait ihtiyaçları tespit ederek o sektörlere özel filo yönetim çalışmaları yapmaktadır. Sadece araçlarınızı takip etmek size yetmeyebilir. Araçlarınızın içinde bulunan yükleri inceleyebilirsiniz taşıdığınız ürünler bozulabilecek ürünler olabilir, sıcak ortamda durmaması gerekebilir, soğuk ortamda durmaması gerekebilir buna benzeyen bir çok bilgiye ihtiyacınız olabilir. Her sektöre özel araç takip sistemleri geliştirilebilir. Hazır beton takip sistemi de beton sektörüne yönelik uzmanlaşmış bir çalışmadır. Peki hazır beton filo takip sistemi nasıl çalışır? Avantajları nelerdir? Birlikte detaylı olarak inceleyelim.

Hazır beton filo takip sistemi nasıl çalışır?

Günümüzde inşaat projelerinin hızlı bir şekilde artması hazır betona olan talebi arttırmıştır. Hemen hemen hiçbir şantiyede harç yapılmamaktadır. Şantiyeler hazır beton olarak nitelendirilen ihtiyaçlarını hazır beton firmalarından tedarik etmektedir. Hazır beton şantiyelere transmikser adı verilen özel araçlarla sevk edilmektedir. Bu araçların kasasında özel yapılmış dönen bir harç karıştırma kasası vardır. Hazır beton araca döküldükten belli bir süre içinde hemen gideceği yere ulaştırılması ve dökülmesi gerekir. Bu sebepten dolayı tüm hazır beton araçları zamanla yarışmaktadır. Transmikserlerin içindeki betonu çekip ilgili yere dökmek için ise pompa denilen cihazlar kullanılmaktadır. Hazır beton filo takip sistemi sahada elde edilebilecek bilgilere göre organize edilebilen bir sistemdir. Hazır beton takip sisteminde araçların kazan dönüşleri , mikserin lokasyonu ne zaman beton dökümüne başladığı ve dökümün tamamlanma zamanını anlık olarak görebildiğiniz gibi rapor halinde de görebilirsiniz. Hazır beton filo takip sisteminde araç takiplerini yapabilirsiniz. Araçlarının yolu uzatıyor ve gereksiz olarak rölantide duruyorsa anından görüp uyarabilirsiniz. Hafriyat kamyonları için de planlama yapılabilmektedir.

Hazır beton takip sisteminin faydalarına bakacak olursak.

  • Müşteriden gelen talepler düzgün bir şekilde alınarak planlanır.
  • Transmikserler sürekli takip edileceği için araçların hangi saatlerde hangi lokasyonda olduğu sensörler vasıtası ile işin son durumu tespit edilir. Sonrasında ona göre hangi araçların çıkacağı planlanır.
  • Hafriyat kamyonlarının takip edilmesi geçmişe dönük raporlamanın sağlanması.
  • Beton santralinin çalışma sistemi takip edilen araçların durumuna göre yapılır. Üretim ve zamandan ciddi anlamda tasarruf edilmektedir.
  • Sistem sayesinde transmikserlerin koordinasyonları sürekli izlenir ve kontrol edilir.
  • Sistem sayesinde pompa araçlarının planları yapılır.

Hazır beton takip sistemi ne gibi avantajlar sunar?

Hazır beton firmaları araç takiplerini 7/24 yapabilir, böylece buna göre bir planlama çıkarabilirler. İş aldıkları inşaat firmalarına hızlı ve zamanında geri bildirim sağlayabilirler. Hazır beton firmaları sistem sayesinde iş aldığı ve çalıştığı firmalara yanlış bilgi verilmesinin önüne geçmektedir. Taşınan hazır beton olduğu için riskli bir üründür. Sistem sayesinde oluşan bu risk önlenmektedir. İşe başlama ve bitiş saatleri ortalama alınarak ileride buna dönük planlamalar yapılabilir.

Hazır beton planlama ve takip sistemini hangi firmalar kullanır?

İnşaat firmaları

Hafriyat firmaları

Hazır beton firmaları