Toplu Taşıma Araçları Rota Planlama ve Kontrol Sistemi

rotaToplu taşıma araçlarının motor hacimleri yüksek olduğundan dolayı diğer araçlara göre fazla yakıt tüketirler. Normal araçlara göre toplu taşıma araçları daha fazla yol yaptığı için çabuk yıpranırlar. Bir çok toplu taşıma aracınız var, ve hangi aracın nerede olduğunu bilmiyorsanız, işinizi takip etmiyorsunuz demektir. Araç takip sistemleri çağımızın vazgeçilmez bir parçasıdır.

Araç rota planlama kontrol sistemi nedir nasıl çalışır?

Rota planlama ve kontrol sisteminde araçlarınızın durakları belirlenerek sisteme tanımlanırlar. Siteme tanınan araçların aynı zamanda kalkış saatleri, varış saatler ve duraklarda hangi saatlerde olması gerektiği sisteme tanımlanır. Sisteme tanımlanan bu bilgiler sayesinde araçlarınızın nerede olduklarını geç mi? erken mi? gittiğini rahatlıkla sistem üzerinden görebilirsiniz. Araç rota planlama sisteminde firma yetkililerine sisteme girebilecekleri bir şifre verilir. Sisteme istediğiniz yerden cep telefonunuz, bilgisayarınız ve tabletiniz ile bağlanabilirsiniz. Dünyanın neresinde olursanız olun işiniz ile ilgili gözünüz arkada kalmayacaktır. Şoförleriniz işini doğru bir şekilde yapıyor mu? Varış ve kalkış saatlerine uyuyor mu? Tüm bunları sistem üzerinden izleyerek acil önlemler alabilirsiniz. Böylelikle iş yaptığınız müşterilere ve firmalara güven kazandıracaksınız. İşleriniz de artış ve kalite istiyorsanız bu sistem sizin için olmazsa olmazdır. Araçlarınız özellikle şehirler arası yol yapıyor ise sistem sayesinde zamandan ve yol mesafesinden ciddi tasarruf sağlarsınız. İhtiyaçlara göre evrim geçiren araç takip sistemleri her geçen gün gelişmeye devam etmektedir.

Rota planlama ve kontrol sisteminin faydaları nelerdir?

Peki bu sistemin faydaları nelerdir? Size ne gibi avantajlar sağlar? İşinizi geliştireceğiniz sistemin faydaları şöyledir.

  • Rota planlama sistemi sayesinde firma yetkilileri araçların duracakları yerleri harita üzerinden işaretleme yapabileceklerdir. Böylelikle farklı duraklarda durmayı engelleyecek ve şoförlerin yolu uzatmaları engellenecektir. Dolayısı ile hem zamandan hem yakıttan tasarruf sağlanacaktır.
  • Sistemin bir güzel yanı da şudur rota dışı yapılan seyahatler de sisteme uyarı mesajları gelecektir. Araç şoförünü hızlı bir şekilde uyararak bundan sonra hata yapmalarını önleyebilirsiniz.
  • Araçlara duracağı duraklarda duraklama zamanları koyulabilir. Araç konaklama mekanlarında ne kadar kalacağı sisteme girilebilir. Araçlar fazla kaldığı zaman uyarı sistemi ile şirket yetkilisine iletilir. Aynı zamanda sisteme hafta sonları ve tatil günleri de girilebilir. Böylelikle hangi araçların çalışıp çalışmadığı öğrenilebilir.
  • Araçlarınızın hangisi hangi güzergahta çok rahatlıkla görebilirsiniz. Güzergah değişikliğini en kısa olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.
  • Sistem üzerinden erken gitmeler ve geç kalmalara göre ihlal seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.
  • Planlamalara uymayan sürücüler ile ilgili sistemden raporlama alarak onları uyarabilirsiniz.

Araç Takip ‘te Rota planlama ve kontrol sistemini kimler kullanabilir?

  • Toplu Taşıma hizmeti veren otobüs firmaları
  • Toplu taşıma hizmeti veren kooperatifler
  • Devlet kurumları
  • Toplu taşıma araç sahipleri

Araç takip sistemleri o kadar gelişti ki sadece aracınızın takibini yapmak dışında aynı anda size bir çok raporlamayı da sunmaktadır. Her sektöre özel çözümleri ile takip dışında size bir çok avantaj sağlamaktadır.