Amortisör Nedir Ne İşe Yarar?

amortisor-ne-ise-yararAmortisör aracın süspansiyon parçalarından birisidir. Genelde amortisör araçta sarsılmaları önleyen ve konforu artıran bir parça olarak düşünülür. Fakat süspansiyon sistemi yol üzerinde oluşan bozukluklardan kaynaklanan oluşabilecek sertlikleri emen ve aracın yükünü taşıyan ana unsurdur. ‘’Amortisörlerin asıl göresi nedir?’’ diye soracak olursanız. Amortisörlerin asıl görevi yayların salınımını azaltmak ve çukura düşüldüğünde ve bir tümsekten geçildiğinde defalarca yaylanarak lastiklerin yol tutuşunun azalması ve hakimiyetin kaybolmasını engellemektir. Amortisör küçük olmasına rağmen, çok etkili parçadır. Lastikleri yerde tutar, aracın kasasını dengeler ve konfor sağlar. Amortisör sayesinde güvenli ve konforlu bir sürüş yakalanmış olunur. Amortisör üzerinde bulunan yayların en önemli görevi, tekerleğin yolun yüzey kısmı ile sürekli teması muhafaza etmesine imkan vermektir.

Araç Takip Sistemi Sayesinde Sürücüyü Uyarabilirsiniz.

Yol bozuk olduğu zaman bu bozuklukları emmek yayın görevidir. Bu durumda amortisörün amacı yoldaki çukur ve tümseklerin şokunu emmek değildir. Amortisörün görevi yayların salınımını azaltmak ve güvenli bir sürüş sağlamaktır. Pe ki Amortisörlerinizi işlevi azaldığında ve bozulduklarında ne olur. Amortisörler patladığı zaman, işlevini tam yerine getiremez ve araç savrulmaya başlar, yol tutuşu da eskisi gibi asla olamaz ve aracınızın direksiyonunun sertleştiğini hissedersiniz. Yoldaki tümseklerde araç sekerek gitmeye başlar. Bu durum arabanın diğer araçlarına ciddi zararlar verir ve güvensiz bir yolculuk yaparsınız. Amortisörün en önemli amacı salınımları kontrol altına almak ve yayın sokunu azaltmaktır. Bazen mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. Yolda giderken yanınızdan ve kasislerden hızlı geçen ve makas atan araçlar. Genelde bu tarz araçlar şirket aracı oluyor. Araçlar kendi araçları değil diye bazı çalışanlar tarafından hor kullanılmakta. Böylece aracın parçalarına ve amortisörlere ciddi zararlar verilmekte. Şirketler için bu durum için bir yöntem var. Araç takip sistemi sayesinde araçlarınızın aşırı hız yapıp yapmadığını görebilirisiniz. Sistem sayesinde araçların iş dışı kullanımlarını da görebilme şansınız var. İsteğe göre araçların belirli noktalarına takılan sensörler vasıtası ile, araç takip sistemi üzerinden araçla izlenebilmekte ve sürücüler uyarılabilmekte.

Dışarıda çok sayıda olan araç sahipleri ve şirketler için işlerini koordine etme ve parça masrafından kurtulmaları için, araç takip sistemlerini önerebilirim. Özellikle bazı araçların amortisörleri çok pahalı bu nedenle, araçların dikkatli kullanılması şarttır. Amortisörlerin fren, hızlanma ve viraj almalarda önemli bir etkisi var. Bu durumlarda amortisör aracın direksiyonunun çok hafif olmasını sağlayacak. Yeni araç aldığınızda amortisörler biraz serttir, belirli kullanımlarda amortisörler daha yumuşak ve normale dönecektir. Aracınızın amortisöründe bir sorun çıktığında, mutlaka orijinal parça ile değiştirilmesine dikkat edin. Araçlarda süspansiyon sistemi olmasaydı, yollar çekilmez olurdu. 1 Saatlik yol bile size çekilmez gelebilir, yolda giderken sürekli zıplardınız ve güvensiz bir sürüş olurdu. Kendinizi at arabası kasasında gider gibi hissedin, işte süspansiyonsuz bir araçta bu şekildedir.