Araçlarda Gereksiz Yakıt Harcamasına Neden Olan Etmenler

yakit-tasarrufuAraç kullanırken gereksiz yakıt masraflarında kurtulmak için yapmanız gereken birçok yöntem vardır. Özellikle sıcak havalarda araçların camları seyir halindeyken sıklıkla açılmaktadır. Açılan camlar yakıt sarfiyatını ciddi şekilde arttırmakta. Özellikle ülkemizde araçlarda kullanılan yakıtların yüksek maliyette olması nedeniyle, araç sahipleri bu konu üzerine yoğunlaşmaya başladı. Araç sahipleri araç tercihlerini yaparken, ilk soracakları soru motor hacimleri ve hangi tür yakıt kullanacaklarıdır. Ülkemizde en pahalı olan yakıt benzin, sonrasında dizel ve en ucuzu otogazdır. Yakıt sarfiyatından saymış olduğum bu durumlar dikkate alındıktan sonra, geriye sizin aracı nasıl kullanıp yakıt maliyetini düşürmeniz kalmıştır.

Araç Takip Sistemleri Sayesinde Aracınızın Nerede Kullanıldığını Bilirsiniz.

Aracınızı sürerken gerçekleştireceğiniz bazı küçük değişiklikler, aracınızda yakıt sarfiyatının azalmasını sağlayacaktır. Araç içerisinde yapılacak bazı değişiklikler neticesinde ise, gereksiz yakıt sarfiyatının önüne geçebilirsiniz. Araçlar seyir halindeyken camların açılması içeriye hava dolmasını sağlayacak ve oluşan hava aracın ileriye gitmek için daha fazla güç harcamasına neden olacaktır. Camlar açıkken özellikle hızlı gidilmemeli ve içeriye daha fazla havanın dolması engellenmelidir. Bütün araçlar rüzgarın gelişine göre aerodinamik biçimde rüzgardan en az etkilenecek şekilde tasarlanmıştır. Araç camlarının seyir halindeyken açılması, bu aerodinamik yapıyı bozacağından dolayı yakıt maliyetini arttırır ve daha güvensiz bir seyir sunar.

Araçlarda yakıt tasarrufu sağlanabilmesi için araçların istenilen kullanım amacına uygun seçilmiş olması gerekir. Bir aracı alırken önce ihtiyaç tespiti yapılmalı ve buna göre alınmalıdır. Örnek verecek olursak aracı tek kişi kullanacaksanız, çok büyük kapasiteli olan bir araca ihtiyacınız yok, ya da araçta sürekli yük ve eşya taşıyacaksanız, buna uygun biçimde ve motor hacmi daha yüksek olan araçları tercih etmelisiniz. Özellikle araç kiralayan ve satın alan şirketler, ihtiyaç tespiti yaptıktan sonra araç kiralamalıdırlar veya satın almalıdırlar. Araç kiralama veya satın alma işleminden sonra, araçlara mutlaka araç takip sistemi taktırılmalıdır. Sistem sayesinde yakıt tasarrufu arttırılacaktır. Araç takip sisteminde araçlar izlendiği için, iş dışı kullanımlar ve gereksiz yol uzatmalar engellenecektir. Ayrıca sistem sayesinde araçların aşırı hız yapması ve düzgün kullanılmaması da tespit edilmektedir. Sistem sayesinde işinizi kontrol altına alırsınız ve daha verimli yakıt kullanırsınız. Araç takip ve filo yönetim sistemleri, özellikle şirketler için olmazsa olmaz bir durumdur.

Yüksek kapasiteli ve maliyetli yakıt tüketen bir motora sahip araçta, tüketim sağlamak pek mümkün değildir. Özellikle yaz aylarının gelmesi ile klima kullanımı da çok artmıştır. Klima kullanımı yakıt sarfiyatını ciddi şekilde arttırmaktadır. Klima çalışması için gücünü motordan alır, böylece yakıt masrafı klima kullanımında artar. Klima açıkken camlar açık olmamalı ve klima çok yüksek derecelerde çalıştırılmamalıdır. Araç kullanımında aracı gereksiz yere bağırtmak ve sürekli aşırı hız yapıp sert frene basmakta, yakıt sarfiyatını arttırmaktadır. Bazı detaylara sürekli dikkat ederek ciddi yakıt tasarrufları sağlayabilirsiniz.