Araç Muayenesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

arac-muayene1Trafikte seyir halinde olan milyonlarca araç var. Pe ki bu araçların kontrolleri neye göre yapılmakta? İşte zorunlu muayene trafikte seyir halinde olan araçların güvenli olup olmadıklarını tespit etmek için var. Bir araç güvenli değilse trafikte hem kendi durumunu hem de diğer araçların durumunu tehlikeye sokar. BU sebepten dolayı araçların muayene edilmesi ve muayeneden geçmesi, çok önemlidir. Kendimizi düşünelim hastayız doktor bizi muayene etti ve ilaç verdi ilaçları kullandığımız takdirde, iyileşebileceğimizi belirtti. Araçlarda da durum aynıdır, aracın aksak veya eksik bir yönü mevcutsa muayeneden geçmez ve düzeltilmesi istenir. Özellikle eski araçlar muayeneden geçmeyebiliyor. Bu araçlardan yeni araç performansı beklenemez, fakat aksaklıkların giderilmesi şarttır.

Araç takip muayene için önemlidir.

Binmiş olduğunuz aracınız ilk alındığından beri, düzenli bakımları yapılıyorsa araç muayenelerinden rahatlıkla geçebilirsiniz ve trafikte riskli olacak bir durum da söz konusu olmaz. Günümüzde düzenli bakımları yapılmış olan 1940 model araçlar bile, muayeneden geçmekte. Yeter ki araçların bakımları düzenli yaptırılsın ve trafikte sürücüleri tehlikeye sokmasın. Türkiye de araç muayeneleri Tüvtürk tarafından yapılmakta. Muayenede aracın nerelerine bakarlar birlikte bir göz atalım. Aracın tüm ekipmanları’nın tamam olması şarttır. Yangın tüpü, ilk yardım seti ve buna bezer ekipmanlar tam ise sorun kalmaz. Aydınlatma sistemi eksiksiz ve tam olmalı, aracın yürüyen aksamı ve lastikleri düzgün olmalı. Araçlarda görüş açısını engelleyen film cam ve buna benzer bir etken varsa giderilmelidir.

Frenler sağlam tutuyor mu? Balatalar bitik mi değil mi? Balatalar bitik ve fren tam tutmuyorsa araç asla muayeneden geçmez. Tescil edilen bilgilerde araçla uyuşuyorsa araç muayeneden geçer. Bir aracın kusurlu olabilmesi için, kaportasının düzgün olmasına veya aracın çizik olup olmamasına bakılmıyor. Bu gibi durumlar araçta bir kusur olarak kabul edilmez. Fakat aracın taşıyıcı parçalarından birisi sorunlu ise, güvenliği de tehlikeye atıyorsa, bu kusur olarak değerlendirilir ve giderilmesi istenir. Araç takip sistemi olan firmalar, araçlarının düzgün kullanılıp kullanılmadığını gördükleri için, araçları daha uzun ömürlü olacaktır. Aracın belirli noktalarına yerleştirilen sensörler, aracın yanlış kullanıldığı durumlarda merkezde bulunan yetkililere bildirir. Yetkililerde şöförleri bu konuda uyarabilir.

Araç takip sisteminin bir diğer avantajı ise, iş dışı kullanımlar önlendiği için, aracın kullanımı az ömrü daha uzun olacaktır. Ayrıca araç takip sistemi üzerinden, hangi aracın hangi tarihte muayene olduğunu görme şansınız da mevcuttur. Bazı araçların muayeneleri yılda bir, bazılarının ki ise 2 yılda bir yapılmakta. Araç alırken bu sizin için önemli bir detay olabilir. İkinci el araç satın alınacaksa, mutlaka muayenesi yeni yapılmış araçlar tercih edilmelidir. Araç muayeneleri yapılmamış olsa trafikte çok ciddi sıkıntılar oluşur. Kaza oranları her geçen gün artar ve araçların birçoğu orijinal halinden farklı tasarlanabilir. Tüm bu sorunların önüne geçmek için muayene şarttır.