Araç Seçimini Etkileyen Faktörler

arac-secimini-etkileyen-faktorlerAraç sahibi olmak günümüzde gerçekten olmazsa olmaz büyük bir ihtiyaçtır. Bir yere gitmek istediğimiz zaman veya bir şey taşıyacağımız zaman araçlara ihtiyacımız vardır. Başkasından araba istemek, gerçekten çok büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu sebepten dolayı araba almanız şart olabilir. Özellikle belirli saatlerde toplu taşıma araçları çok fazla bulunmamakta ve kalabalık olmaktadır. Araç almadan önce ihtiyacınızı net bir şekilde tespit etmeniz gerekir.

Tam olarak ihtiyacınız nedir? İhtiyacınıza göre araç almanız çok mantıklı olacaktır. Aracınız sürekli yollarda ise, araç alırken aracın yakıt tüketimine bakmanız şarttır. Bir araçtan beklentiniz nedir. Çok kaliteli olması mı? , geniş olması mı? , sportif olması mı? tüm bu soruları cevapladığınızda araç seçiminizi doğru yapabilirsiniz. Özellikle şirketler, ekonomik yakıt tüketimi olan araçları tercih ederler. Araç kiralama işlemi de yapsalar araçları satın da alsalar, düşük yakıt tüketimi olan araçları tercih etmek şarttır.

Araç Aldığınızda Araç Takip Sistemi Taktırmayı Unutmayın.

Araçlar satın alındıktan sonra, araçlara hemen yakıt matik ve araç takip sistemi taktırmak çok mantıklı olacaktır. Sebebi ise, yakıt matik sisteminde araç yakıtını daha ucuza alabilmek ve ödemeyi peşin yapmak yerine, aylık olarak yapmaktır. Peki araç takip sisteminin yakıt için ne gibi faydası var. Araç takip sistemi ile personel denetleneceği için, araçların iş dışı kullanımları önlenmekte ve gereksiz kullanımlar ve yol uzatmalar durumunda. Araçlarınızın uzun ömürlü olması için ise araçlarınızın nasıl kullanıldığını araç takip sistemi üzerinden size bildirilir, sizde şöförlerinizi uyarabilirsiniz. Aracı gezmek ve hız yapmak için alacaksanız, mutlaka sportif motoru güçlü bir araba seçmelisiniz.

Yakıt masraflarını dert etmiyorsanız, seçiminizi spor arabadan yana kullanabilirsiniz. İmaj açısından güçlü görünmek istiyorsanız, daha kaliteli ve lüks bir araç tercihi yapabilirsiniz. Araç seçiminde en önemli kriter bütçe ve ihtiyaçtır. Aracı ne için aldığınız çok önemlidir. Dışarıda satış temsilcileriniz dolaşacaksa ve ürün kalite ve firma imajınız iyiyse, orta segment araçları da tercih edebilirsiniz. Bazı firmalar satış temsilcilerine çok lüks araç verebilmektedir. Satış temsilcisi firmanın dışarıda görünen yüzüdür. Bazen de taşımacılık için araç düşünülebilir. Baştan hata yapmamak için ne taşıyacağınıza kapasitesinin ne olacağına karar verip, o şekilde araç satın almak gerekir. Sonradan pişman olmak istemiyorsanız iyi bir analiz ve araştırmadan sonra, satın alabilirsiniz.

Temiz ikinci el araç almak istiyorsanız, iyi bir araştırma ve karşılamadan sonra almalısınız. İkinci elde satın alacağınız araçların motorunun, temiz ve kazasız olmasına dikkat edin. Kilometresi de düşükse bu tarz araçları tercih edebilirsiniz. Benim tercihim her zaman sıfırdan yana olmakta. Sebebi ise sıfır aracın temiz olduğunu bildiğim için, gönül rahatlığıyla binebilirim. İlk iki yıl araçların fabrika garantisinde olması da gerçekten çok iyidir. Bakımlarını da düzenli yaptırdıktan sonra hiçbir problem kalmaz.