Motor Ömrü Nasıl Uzatılır?

arac-motoru-omrunu-uzatmaAraç motorunu yıpratmamak için birçok kriter mevcuttur. Motor bir aracın kalbidir. Kalp zarar görür ve düzenli çalışmaz ise, araç yaşamına hasta olarak devam eder veya ölür. Aracın hareket etmesini sağlayan ve güç üreten motor, aracın her bağlantısının çıktığı bir yoldur. Motor ne kadar düzenli kullanılırsa ve bakımları yapılırsa, o kadar uzun ömürlü olur. Araçta motor içinde oluşabilecek bir problem, ciddi masraflara neden olabilir. Kendimizi bir ele alalım. Aşırı yorulduğumuzda, gereksiz çaba içine girdiğimizde, üzüldüğümüzde ve sıkıldığımızda kalbimiz daha hızlı atar ve bazen de sıkışır. Kalbimizin düzenli bir şekilde işlevini yapması için, ona uygun davranmamız gerekir. İşte araç motorları da aynı şekildedir diyebiliriz.

Araçların Düzgün Kullanımı İçin Araç Takip Sistemi Şarttır.

Araç motoru istenildiği gibi kullanılmadığı zaman, sorunlar oluşturur. Aracın uzun kullanılmasını ve masraf çıkarmamasını istiyorsanız, mutlaka aracı doğru kullanmalısınız. Motorun zarar görmemesi ve aracın düzgün kullanılması için, nasıl kullanmak gerekir? birlikte göz atalım. Sürüş keyfinizin kaliteli geçmesi için, aracı da kaliteli kullanmalısınız. Yeni bir araç alındıysa aracın motorunu yıpratmamak için, ilk etapta aşırı yüksek ve aşırı düşük devirlerde kullanmamak gerekir. Ortalama 5.000 ila 7.000 km arası, aracı bağırtmadan kullanmak şarttır. Sonrasında aracın normal devirli kullanımı gerçekleştirilebilir. Özellikle şirketler yeni araç aldıklarında veya kiraladıklarında, şoförlerine bu şekilde bilgi vermelidir. Sonrasında araç takip sistemi de taktırarak, şöförlerin hangi hızda gittiğini de görebilirler. Araçların düzgün kullanımı için, araç takip sistemi taktırmak şarttır. Araç motorunun baş düşmanı, her zaman yüksek devirdir. Yüksek devir kompresöre zarar verdiği için, gereksiz yüksek devirden kaçınılmalıdır. Motoru fazla yıpratmamak için eskinden araç çalıştırıldıktan sonra, bir süre motor ısınması beklenir ve hareket edilirdi. Günümüzde buna gerek kalmadı. Beklemenin motora zararı bile var. Beklemek gereksiz çalışmak demek ve motor ömrünü kısaltmak demektir.

Yüksek devirli araç kullanmak yerine, aracın hızına göre düzenli vites değişiklikleri ile normal devirli kullanılması daha mantıklıdır. Sürekli yüksek devirli araç kullanımı yakıtın tam anlamıyla yanmamasını sağlayacak, böylelikle yakıt masrafı da artmış olacaktır. Bu durum hem motor için zararlı, hem de yakıt tasarrufu için dezavantaj olacaktır. Benzini kaliteli ve düzgün yerlerden aldığınıza dikkat edin. Yakıt kaliteli olmazsa, motora ciddi zararlar verebilir. Araçların motor yağına çok özen gösterilmeli, yağ sürekli zamanında değiştirilmelidir. Motor yağında eksilme veya kararma varsa, hemen yağ değişimi yapılmalıdır. Motor yağı marka ve kaliteli kullanılmalıdır. Kısa vadeli dur kalk yapmalar, motora zarar verir. Mümkün mertebe bu gibi durumlardan kaçınmak, motor ömrünü uzatır. Araç takip ve filo yönetim sisteminde, aracın devirli kullanılıp kullanılmamasını da görebilirsiniz. Şöförleri uyardığınız takdirde, araçlarınınız ömrü daha uzun olacaktır. Araçlarınıza ne kadar fazla bakım yaparsanız o kadar uzun ömürlü olacaktır.