Otobüs Firmaları Nasıl Verimli Çalışır?

otobus-firmalari-nasil-daha-verimli-calisirÖzellikle şehir içi ve şehirlerarası, taşımacılık işi ile uğraşan firmalar, işlerini kaliteli bir şekilde yürütebilmesi için, sistematik çalışmaları gerekir. Araçlar belirli bir rota dahilinde gidecek ise ve hangi saatte hangi duraklarda duracağı belliyse, bunun önceden planlanması gerekir. Bir aracı yönetmek kolay, fakat yüzlerce aracı olan firmalar nasıl davranmak zorunda? Cevabı çok basit, araç takip ve filo yönetim sistemleri her sektöre uygun çözümler sunabiliyor. Sadece yolcu taşımacılığına özel bir çözüm de var. Sistem giriş gayet kolay, kullanıcılara verilen kullanıcı ve şifre ile, ister bilgisayar ve tabletten, isterseniz telefonunuzdan araçlarınızı takip edersiniz. Takip etmemeniz durumunda ise hiç merak etmeyin, sonuçta bir kişi sabahtan akşama kadar sürekli birilerini takip edemez. Fakat geçmişe dönük raporlama yapılabildiği için, işinizi rahatlıkla kontrol altına alabilirsiniz.

Araç Takip Sistemleri Sayesinde Aracınızın Nerede Olduğunu Öğrenin.

Özellikle uzun yola çıkan araçlar dikkatsizlik, aşırı hızdan dolayı kaza yapmakta ve ciddi cezalara maruz kalmakta. Aşırı hız yapıldığında sistem ilgili kişilere hemen bilgi verebilmektedir. Bilgiyi alan yetkililer şöförleri uyaracağı için, kurallara uygun araç sürülür ve bir problemle karşılaşılmaz. Özellikle yolcu taşıyan firmalarda imaj çok önemlidir, sürekli kaza yapan otobüs firmaları tercih edilmemektedir. Yapılan kazalar ve aksaklıklar nedeniyle müşteri kaybına da uğranabilmektedir. İşinizle ilgili ne kadar fazla denetleme yapar ve kontrol ederseniz, başarıya ulaşma şansınız o kadar yüksektir. Araçların zamanında duraklara gidememesi nedeniyle sorunlar oluşabilir, bunun önüne geçmek için araçların nerde olduğunu görüp aksaklıklar giderilebilir. Rota üzerinde belirlenmiş duraklar dışında durulmasını takip ederek önleyebilirsiniz. Harita üzerinden durakları ve aracın hız yaptığı yerleri görebilirsiniz. İstemediğiniz durumları sisteme tanımlarsanız, ihlal durumlarında anlık olarak size kısa mesaj ile bildirecektir. Sistem üzerinden araç plakalarını ve hangi şöförün araçta olduğunu bilirsiniz.

Hangi aracın ne zaman çalışacağını, hangi günler nerelere gideceğini sisteme tanımlayarak, işinizi düzenli yapmış olursunuz. Araçlara uymayan yanlış araçta olan şöförler, ihlal bilgisi ile merkeze iletilir. Araç takip ve filo yönetim sistemi üzerindeki bilgileri excel dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz. Raporlama yaptığınız kişiler mevcutsa dosya şeklide iletilebilir. Sistem sayesinde işinizi kontrol altına almış olur ve kaliteyi de arttırmış olursunuz. Sistem duraklar veya yazahaneler arasında koordinasyonu sağması açısından da, çok önemlidir. Sadece şehirlerarası yolculuk için değil, şehir içi otobüs taşımacılığı için de sistem rahatlıkla kullanılabilir. Araçların rota dışına çıkması, farklı yollardan gidilerek mesafeyi uzatması ve iş dışı kullanımlar önlendiği için, yakıt ve zamandan ciddi avantaj sağlarsınız. Sistem sayesinde bütün araçlar kontrolünüzde olur. Araçların hatalı kullanımı da merkeze rapor edilir, bu kontrol araçlara ekstra takılan sensörlerle sağlanabilir. Sistem üzerinde bulunan haritada, karayollarının hız limitleri de görülür. Görülen bu limitler ihlal edildiği takdirde, trafik cezası yeme riski doğar. Sitem sayesinde tüm oluşabilecek sorunların önüne geçersiniz.