Uzun Yolda En Fazla Karşılaşılan Kazalar

uzun-yolda-en-cok-karsilasilan-kazalarUzun yola çıkmadan önce aracınızın bakımlı olması gerekir. Aracınız bakımlı değil ise ve araçta aksaklıklar var ise, kesinlikle yol çakmamanızı tavsiye ederim. Özellikle uzun yola çıkacaksanız lastiklerinizi detaylı kontrol edin. Lastiklerin bitmemiş olması ve çok sayıda hasar görmüş olmaması gerekir. Bütün lastiklerin havaları eşit olmalı ve yedek lastiğiniz sağlam olmalıdır. Araç lastiği yolda hasarlandığında ise, mutlaka, lastik değişimi için gerekli olan aletler yanınızda olmalı. Uzun yolda en sık karşılaşılan arızalar nelerdir? dilerseniz birlikte inceleyelim.

Lastiklerde oluşan sorunlar en fazla karşılaşılan sorunlar arasında, üst sıradadır. Bu arada lastiklerden birinin havası inik de olabilir, bu sebeple yanınızda pompa da taşıyabilirsiniz. Çünkü uzun yollarda çok fazla lastikçi bulma şansınız yok, bulsanız bile size çok uzak olabilir. Bir diğer oluşabilecek arıza ise, marşın basmamasıdır. Bir yerde mola verdiğinizde, farların açık bırakılması veya araç içinde bulunan ışığın açık bırakılmasıyla, akü bitebilir, ya da marş sisteminde bir sorun olabilir. Baktığınızda bu arızalar birden oluşmuyor, ya kullanıcı hatasıyla, ya da araca uzun süre bakım yapılmamasından kaynaklanıyor. İnsan sağlığında olduğu gibi, araçlarda da erken teşhis çok önemlidir. Bu arada şunu söylemeden de geçemeyeceğim, yollarda sık sık araç lastiklerinin patladığını ve parçaladığını görebilirsiniz.

Araç Takip Sistemleri Sayesinde Araçlarınızı Çabucak Bulun.

Bu durum lastiğin kullanma ömrünün geçtiğini, ya da aşırı şekilde aşındığını göstermektedir. Uzun yola çıkıldığında, dikkatli olunması ve iyi bir şekilde dinlenilmesi gerekir. Yola yorgun çıkıldığında ve dikkatsiz davranıldığında, kaza yapma riskiniz artar. Uzun yolda bu saydığım sebeplerden dolayı, çok fazla kaza yapan şöförü görmek mümkün. Bir uzun yol klasiği olan, başka aracın tekerinden fırlayan cam aracınızın camını çatlatabilir. Çok fazla araçların arkasına takılmamak, gidilse de arada mesafe bırakmak cam çatlama gibi riskleri ortadan kaldıracaktır. Kamyon tır gibi araçların görüş açısının dışına çıkıp yanından geçtiğinizde, yapacakları bir manevra ile sizi yoldan çıkarabilirler. Büyük yük taşıyan araçların devrilme riskleri de vardır. Mümkün mertebede büyük araçların yanında hızlı geçin, arkasında ve yanında çok fazla kalmayın.

Pe ki dışarıda birçok araçları olan şirketler, araçlarını nasıl takip edecek? Bunun cevabı çok basit, araç takip sistemleri ile takip edecekler. Sistemin faydasını anlatacak olursak, bir aracın düzenli bakımının yapılıp yapılmadığını sistem üzerinden takip edebilirler, böylece yolda oluşacak arızaların önüne geçerler. Uzun yolda aşırı hız yapan şöförler, araç takip sisteminden görülerek uyarılabilirler. Sektöre uygun çözümlerde olduğu için, araca takılacak sensörler vasıtasıyla, araç takip ve filo yönetim sistemlerinde, aracın hatalı kullanımları da görülebilmektedir. Şöförün uyuklama durumu da en fazla uzun yolda görülen hatalardan biridir. Kırmızı ışıkta geçme, telefonla konuşma ve ilgilenme kazalara davetiye çıkarır. Uzun yola çıkmadan önce, gerekli olan tüm kontrolleri yapın ve dikkatli olun.