Hava Filtresi Nedir? Ne Zaman Temizlenmesi Gerekir?

arac-hava-filtresiHava filtresi aracın dışarıdan almış olduğu havayı filtre etmeye yarar. Araç kilometresi arttıkça filtre de kirlenmeye ve tıkanmaya başlayacaktır. Bu gibi bir durumda filtre temizlenebilir veya yenisi ile değiştirilebilir. Hava filtrelerini hangi durumlarda kullandığınız doğrudan bağlantılıdır. Aşırı tozlu ortamlarda kullanıldığı zaman, filtre ömrü kısalacaktır. Normal koşullarda kullandığınızda ise 6 ay süre ile, kullanma şansınız mevcuttur. Sonrasında değiştirebilir veya temizletebilirsiniz. Genellikle bakım dönemlerinde filtrelerin değiştirilmesini tavsiye ediyorum. Filtre bakımları iki şekilde yapılır. Birinci bakım, temizleme ve yağlamadır. İkinci yöntem ise Benzin ile temizlemektir. Benzinin içinde filtreyi 2 saat kadar bekletirseniz, filtre temizlenecektir.

Benzinle filtre temizlendikten sonra, sıra durulama aşamasına gelir. Benzinle temizleme işleminden sonra, ince sprey yağı filtre üzerine uygularsanız tozların ve buna benzer maddelerin filtreye yapışmasını önlersiniz. Motora sadece hava girdiği için, motor ömrü de uzun olacaktır. Filtreyi değiştirmektense filtreye yapılan en uygun yöntem budur. Aslına bakarsanız hava filtresinin mantığı, araç motorunun daha rahat bir şekilde temiz hava alabilmesidir. Hava filtreleri bir nevi farklı tür kağıda benzeyen bir maddeden yapılmakta ve motora bağlı bir koruma içerisinde bulunmaktadır.

Aracınızda Araç Takip Sistemi Mevcutsa Bakımlarda Değişen Parçaları Kayıt Edebilirsiniz.

Koruma kuru bir boru vasıtasıyla havayı çekerek iç kısımdan giriş yapar ve motorun yanma odasına girer. Filtre gözenekleri tıkalıysa, motor performansı ciddi şekilde etkilenir. Filtre ne kadar fazla temiz ise, motor o derece rahat hava alır. Arabalarınızda araç takip sistemi mevcutsa, servis bakımlarında değişen parçaları sistem üzerinde kaydedebilirsiniz. Böylelikle hangi aracın filtresinin değişip değişmediğini görebilirsiniz. Özellikle tozlu inşaat ortamında çalışan araçların filtreleri, sık sık değiştirilmektedir. Şöförler ne kadar dikkatli araç kullanırlarsa, araç performansları o kadar artar ve masraf çıkmaz. Arabalarınızı düzenli kullanıldığını görmek için, araç takip sistemi kullanmak önemlidir.

Ayrıca sistem üzerinden iş dışı kullanımlar önlendiği için, yakıttan da tasarruf edilir. Araç takip sistemlerinin her sektöre uygun farklı çözümleri de vardır. 3 adet hava filtresi çeşidi vardır. Bunlardan ilki kutu içine konulan filtrelerdir. Kağıt şeklinde olan bu filtre çeşidi, en çok kullanılan filtre türüdür. İkincisi açık filtre motora bağlı boru vasıtası ile bir kutu içide olan filtre, sökülerek direk yoldan motorun hava girişine bağlanır. Üçüncü filtre ise Bolt On genellikle bu filtre tipi, enjeksiyonlu motorlara uygulanan direkt filtrenin karbüratörlü araçlar için olan türüdür. Araca filtre taktırılırken dikkat edilecek bir nokta vardır. Motora girecek havanın kesinlikle sıcak olmaması gerekir. Bu durumda ise açık hava filtresine, bir hava girişi desteği yapılmalıdır. Filtre temizliği ve değişimi zamanında yapıldığı takdirde, araç motorundan en üst performansı almak mümkündür. Araç Motoru böylece daha uzun ömürlü olacaktır. Araçlarınızı düzenli ve uzun ömürlü kullanmak istiyorsanız ,hava filtrelerinizi zamanında değiştirin.